skurcz wywołany przez chorobę
fot. https://pixabay.com/ cm_dasilva
Autor Klaudia Gaicka - 25 Sierpnia 2020

Zwykły skurcz może być objawem strasznej choroby. Nie wolno jej lekceważyć

Skurcz i mrowienie może być wywołane przez tężyczkę. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w organizmie odgrywa wapń. Zaburzenia jego ilości mogą mieć wiele niebezpiecznych skutków. Warto wiedzieć, w jaki sposób objawia się tężyczka.

Skurcz bywa niegroźny, z kolei tężyczka jest chorobą, której w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć. Wyróżniamy dwa typy tężyczki: jawną i utajoną. Oba są groźne i wymagają leczenia. Objawami, które powinny nas zaniepokoić, są mrowienia i skurcze w różnych częściach ciała.

Leczenie nie przynosiło żadnego efektu. Wtedy lekarz kazał odstawić jeden składnik dietyLeczenie nie przynosiło żadnego efektu. Wtedy lekarz kazał odstawić jeden składnik dietyCzytaj dalej

Skurcz może wskazywać na groźna chorobę. Warto wiedzieć, jakie objawy wywołuje tężyczka

Jak podaje portal Medonet.pl, przyczyną tężyczki jest za niski poziom wapnia we krwi pacjenta. Często temu zjawisku towarzyszy niedobór magnezu i potasu. Wapń odgrywa niesamowicie ważną rolę w pracy całego organizmu. Między innymi bierze udział w procesach przekazywania impulsów nerwowych i warunkuje równowagę między procesami pobudzania i hamowania w korze mózgu.

Tężyczka jawna jest ściśle związana z zakłóceniami hormonalnymi. Charakterystyczną jej cechą jest nadmierna pobudliwość nerwowo - mięśniowa. Wspomniane zaburzenia hormonalne nierzadko spowodowane są zanikiem grasicy lub innymi chorobami pacjenta.

Tężyczka utajona występuje w przypadku za niskiego poziomu wapnia we krwi. Stan ten skutkuje nadpobudliwością, ale nie pojawiają się jeszcze samoistne skurcze mięśniowe.

O tężyczce mogą świadczyć między innymi: światłowstręt, skurcze powiek, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie), skurcz mięśni krtani, kołatanie serca, skurcz oskrzeli (może wystąpić napad astmy), drętwienie i mrowienie palców kończyn, drżenie warg, a nawet migrena.

Tężyczka utajona może objawiać się ponadto poprzez bezsenność, osłabienie, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, uczucie zmęczenia i wzdęcia Z kolei choroba jawna może wywołać: drżenie w palcach u rąk, drżenia w okolicy ust, omdlenia z drgawkami oraz ogólne rozdrażnienie. Niektórzy pacjenci skarżą się ponadto na zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, oraz zaburzenia snu.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ostrzeżenie sanepidu. Szczególnie zagrożone są dzieci

2. Opodatkują wszystko, co się da. Właśnie wprowadzają opłatę od betonu

Innym objawem mogącym wskazywać na objaw Chvostka. Są to gwałtowne skurcze mięśni mimicznych twarzy, unerwionych przez nerw twarzowy po uderzeniu młoteczkiem neurologicznym w brzeg mięśnia żwacza.

W przypadku wystąpienia wskazanych objawów powinieneś zgłosić się do lekarza, który wskaże odpowiednią diagnostykę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka wiernych
  2. Pojawiło się pilne ostrzeżenie, życie straciło już 11 osób. "Obecnie nie ma swoistego antidotum"
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł