Skurcze mięśni mogą pojawić się u każdego pacjenta. Warto wiedzieć, jak im zapobiegać
unsplash/ Alora Griffiths
Autor Aneta Młodawska - 17 Maja 2020

Skurcze to ważny sygnał, który wysyła nam organizm. W zależności od miejsca występowania mogą świadczyć o czymś innym

Skurcze są problemem wielu z nas. Ból, jaki im towarzyszy wynika z tego, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez około minutę. Warto poznać przyczyny skurczów mięśni i sposoby zapobiegania im.

Skurcze mięśni najczęściej kojarzą nam się z niedoborem magnezu. Dolegliwość ta może być również konsekwencją stosowania niektórych leków oraz poważniejszych stanów czy chorób, np. tężyczki, nadciśnienia tętniczego bądź miażdżycy naczyń krwionośnych.


Skurcze dopadają człowieka nagle i często boleśnie. Najczęściej dotyczą nóg, zwłaszcza łydek. Choć trudno określić skąd pochodzą, możemy znacznie zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

Obrazy Pacjenci.pl"Halo, tu papież Franciszek". Siostra zmarłego na COVID-19 proboszcza nie mogła uwierzyć, kto do niej dzwoniCzytaj dalej


Skurcze mięśni mogą pojawić się u każdego pacjenta. Warto wiedzieć, jak im zapobiegać


Jak podaje portal medonet.pl, skurcz mięśnia to zmiana długości lub napięcia mięśnia wywierająca siłę mechaniczną na miejsca przyczepu mięśnia, lub wokół narządu otoczonego przez mięsień okrężny. Przyczyny, dla których pojawiają się skurcze mięśni, bywają różne i często występują jako objaw choroby lub schorzenia.


Skurcze łydek często spotykane są u sportowców oraz kobiet w ciąży. Mogą być również skutkiem złej diety, w której brakuje jonów sodu, potasu, wapnia i magnezu. Dolegliwość ta bywa także efektem nadużywania kawy, stosowania leków moczopędnych, środków przeczyszczających i preparatów powodujących wytrącanie elektrolitów z organizmu.


Skurcze nóg mogą świadczyć o zaburzeniach gospodarki kwasowo-zasadowej i mineralnej krwi. Przyczyną tego typu zaburzeń jest bardzo często niepełnowartościowa dieta, środki moczopędne, odchudzanie się lekami z niepewnego źródła oraz częste picie mocnej kawy, która wypłukuje z organizmu potas i magnez.


Skurcze mięśni ciała mogą również świadczyć o dużym zmęczeniu. W ten sposób daje znać o sobie przetrenowanie, przegrzanie lub odwodnienie organizmu. Z drugiej strony dłuższe zasiedzenie również może wywoływać nieprzyjemne skurcze mięśni.

Dzisiaj grzeje: 1.Objawy niedoboru witaminy E. Jej brak odbija się na całym organizmie

2. Nie żyje uwielbiany aktor najlepszych seriali z TVP, TVN i Polsatu. Córka przekazała tragiczne informacje


Przy skurczach nóg najważniejsze jest zajęcie wygodnej pozycji. Dobrze jest wtedy położyć się z nogami wyżej niż reszta ciała. Gdy jednak skurcze pojawiają się często, warto ograniczyć picie kawy oraz zacząć stosować żele i maści łagodzące. Jeśli nie ma się pewności, czy spożywa się odpowiednie ilości magnezu i potasu, warto kupić stosowne ich suplementy. Ich deficyt wpływa bowiem na przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni.


Zdaniem specjalistów przyczyną powstawania skurczów mięśni może być również odwodnienie. Niezależnie od tego, jak dużo człowiek ćwiczy, powinien dla dobra całego organizmu przyjmować codziennie odpowiednią ilość płynów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed pójściem spać nałóż miód na liść kapusty. Spodziewaj się ogromnego efektu
  2. Ważny apel ministerstwa zdrowia. Dotyczy wszystkich Polaków, znamy treść
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Przypominamy, w najbliższą środę wchodzi zapowiadany zakaz. Niektórych produktów już nie kupisz

Następny artykuł