Skuteczne sposoby na nocne skurcze nóg
unsplash.com/Dessidre Fleming
Autor Barbara Bujar - 27 Czerwca 2020

W nocy łapią Cię bolesne skurcze? Koniecznie wypróbuj metody, które mogą okazać się zbawieniem

Skurcze nóg, które najczęściej pojawiają się w nocy, to wyjątkowo uciążliwa, ale także bolesna dolegliwość. W łagodnych przypadkach atak trwa kilka sekund, czasem utrzymuje się jednak przez kilka godzin. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają na rzadsze i lżejsze napady skurczów. Zobacz, co należy zrobić.

Każdy z nas po trudnym i wyczerpującym dniu marzy o tym, aby móc położyć się do łóżka i spokojnie przespać całą noc. Niestety dla niektórych osób nie jest to wcale takie proste, ponieważ w trakcie snu dopadają ich bolesne skurcze nóg. Ataki całkowicie wybudzają osoby, które cierpią na tę dolegliwość, i nie pozwalają im odpowiednio wypocząć. Nocny ból odczuwalny jest w bardzo różnym stopniu. Czasem trwa jedynie przez kilka sekund, w niektórych przypadkach utrzymuje się jednak przez kilka godzin.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany dziennikarz, zmagał się z chorobą nowotworowąMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany dziennikarz, zmagał się z chorobą nowotworowąCzytaj dalej

Proste sposoby na nocne skurcze nóg

Jak informuje 5minutdlazdrowia.pl, nocne skurcze nóg polegają na odczuciu intensywnego napięcia mięśni i obejmują najczęściej okolice łydek, ud i stóp. Dolegliwość może dotyczyć każdego, w głównej mierze doświadczają jej jednak osoby po 50. roku życia.

Skurcze nóg pojawiają się z bardzo prostych powodów. Do ich powstawania przyczynia się przede wszystkim siedzący tryb pracy, w szczególności w źle przyjętej pozycji, długotrwałe stanie na twardym betonowym podłożu, a także zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Dolegliwość może być także objawem towarzyszącym kobietom w ciąży, alkoholikom, diabetykom, a także osobom zmagającym się z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi i chorobą Parkinsona.

Moment, w którym skurcz po raz pierwszy daje o sobie znać, jest nieprzyjemny i może dostarczać nagłego odczucia silnego bólu. Wtedy jedyne, co należy zrobić, to jak najszybciej złagodzić intensywne objawy. Aby zrobić to skutecznie, wystarczy usiąść na podłodze z nogami wyprostowanymi przed siebie, a następnie przyciągnąć palce u stóp w kierunku kolan. Po tym zabiegu najlepiej wstać i chodzić przez chwilę. Można też delikatnie masować bolesne miejsce oraz zjeść łyżeczkę musztardy. Portal podaje, że dzięki zawartości kwasowi octowemu, pomoże ona w zniwelowaniu skurczu.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Już ponad 3 mln Polaków korzysta z dużego ułatwienia, ty też możesz. Wystarczy jedna rzecz

Skurcze nóg są na tyle bolesne, że lepiej w ogóle do nich nie dopuszczać. Niektóre czynności, które w prosty sposób wykonać może każdy z nas, pomogą w uniknięciu lub znacznym ograniczeniu problemu. Przede wszystkim należy pamiętać o ciepłej wieczornej kąpieli, która sprawi, że przed snem nasze mięśnie zostaną rozluźnione. W walce o spokojną noc pomogą także: wieczorne rozciąganie nóg, regularne zajęcia na basenie, zakładanie wygodnych butów na płaskim obcasie oraz używanie maści, która zwiększa przepływ krwi do nóg. Jeśli jednak wymienione metody się nie sprawdzą, a skurcze nadal będą dokuczać, warto zgłosić się do lekarza, który wykona odpowiednie badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  3. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  4. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  5. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł