Często łapią Cię skurcze? Uważaj, powód może być znacznie groźniejszy, niż niedobór magnezu

skurcze objaw
pixabay.com/andreas160578
Autor Natalia Niewczas27.12.2020

Skurcze niekiedy świadczą o rozwoju tężyczki. Charakteryzuje ją pojawienie się niekontrolowanych skurczów mięśni pacjenta. W niektórych przypadkach dolegliwości uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie; skurczom mogą towarzyszyć dodatkowe dolegliwości takie jak drżenie oraz drętwienie kończyn.

Tężyczka to choroba, którą mogą sygnalizować uporczywe skurcze mięśni. Wyróżniamy dwa rodzaje tężyczki: jawną i utajoną. Jawna postać choroby ma zwykle intensywny przebieg, pojawiające się u pacjentów skurcze mogą przypominać nawet objawy padaczkowe. W większości przypadków ma podłoże hormonalne.

Skurcze mogą świadczyć o tężyczce

Lekkie i okresowe skurcze mięśni są natomiast charakterystyczne dla utajonej postaci tężyczki. Choroba ma wówczas łagodniejszy przebieg, a towarzyszące jej objawy są mniej oczywiste, co przekłada się na trudności w diagnozowaniu problemu ze zdrowiem.

Jak podaje portal kobieta.interia.pl, powodem rozwoju tężyczki bywa niedoczynność przytarczyc. Za jej powstanie podejrzewa się także niedobór witaminy D, niektóre choroby trzustki, niewydolność nerek bądź silny stres (niekiedy pracoholizm).

Do objawów tężyczki jawnej zaliczamy przede wszystkim silne skurcze mięśni, które wywołują ogromny ból i utrudniają pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Skurcze zwykle zaczynają się od kończyn górnych, następnie przechodzą przez klatę piersiową na kończyny dolne.

Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?Czytaj dalej

Chorobie może towarzyszyć także wystąpienie zaburzeń widzenia (światłowstręt, podwójne widzenie). Pacjenci skarżą się również na kołatanie serca (palpitacje), drętwienie palców, migreny bądź problemy z koncentracją.

Utajona postać choroby objawia się niekiedy poprzez zaburzenia o charakterze emocjonalnym oraz zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Chorzy czują napięcie, cierpią na trudności z koncentracją i bezsenność, ich organizmy są osłabione.

Rozpoznanie tężyczki zwykle zaczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego. Specjalista może skierować pacjenta na badania krwi, co wykazuje potencjalne niedobory w organizmie.

Leczenie tężyczki w dużej mierze zależy od jej przyczyny. By dokuczliwe skurcze ustąpiły, lekarz musi poprawnie rozpoznać przyczynę powstania choroby, dzięki czemu wdroży właściwą terapię. Może być to leczenie farmakologiczne, polegające na suplementacji magnezu, wapnia czy witaminy D.

Wystąpienie wyżej wymienionych objawów może, ale nie musi oznaczać rozwoju zagrażającej zdrowiu choroby. By rozwiać wszelkie wątpliwości, należy zasięgnąć fachowej opinii lekarskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł