100 krajów chce śledztwa ws. pandemii koronawirusa
unsplash/Martin Sanchez
Autor Aneta Młodawska - 19 Maja 2020

Aż 100 krajów domaga się śledztwa w sprawie koronawirusa. Sytuacja jest napięta

Śledztwo w sprawie pochodzenia koronawirusa jest coraz bliższe realizacji. UE przygotowała projekt rezolucji na Światowe Zgromadzenie Zdrowia, w którym wskazuje, że potrzebne jest zrozumienie przyczyn wybuchu pandemii.

Śledztwo dotyczące wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest obiektem zainteresowania coraz większej liczby krajów. Na ten moment aż 100 państw chce wyjaśnić, w jaki sposób doszło do obecnej pandemii.

Choć Chiny cały czas zapewniają, że poinformowały świat o koronawirusie tak szybko, jak było to możliwe, coraz więcej krajów domaga się niezależnego śledztwa, mającego wyjaśnić pojawiające się zarzuty.

Miał tysiące partnerów. Według specjalistów mógł być pacjentem zero epidemii AIDSMiał tysiące partnerów. Według specjalistów mógł być pacjentem zero epidemii AIDSCzytaj dalej

Śledztwo w sprawie koronawirusa zostanie ropoczęte?

UE przygotowała projekt rezolucji, w którym wskazuje na potrzebę zrozumienia przyczyn wybuchu pandemii. Pod dokumentem podpisały się państwa członkowskie UE, a także Rosja, Brazylia, Kanada, Indie, Meksyk, Turcja i Wielka Brytania i inne narody. Inicjatorem projektu rezolucji była jednak Unia Europejska.

Projekt rezolucji mówi o tym, jaka powinna być koordynowana międzynarodowa odpowiedź na pandemię. Dokument wskazuje na potrzebę zrozumienia przyczyn, które odpowiadają za wybuch pandemii, i na potrzebę zapewnienia dostępu wszystkich krajów świata do leków i szczepionki na COVID-19.

Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, europejski dyplomata cytowany przez agencję Reutera, wsparty m.in. przez Australię i państwa Afryki przewiduje, że projekt ma dużą szansę na przyjęcie podczas drugiego dnia obrad.

Przypomnijmy, że działania WHO są od jakiegoś czasu krytykowane przez państwa zachodnie, w tym USA. Kraje te zdecydowały się zawiesić wpłatę składek członkowskich do czasu wyjaśnienia działań organizacji. WHO zarzuca się m.in. bezkrytyczne podejście do danych przekazywanych przez władze w Pekinie, a także tuszowanie informacji o wirusie.

Prezydent Chin Xi Jinping pośrednio odniósł się na Zgromadzeniu do tej krytyki, zapewniając, że Chiny niczego nie ukrywały i niezwłocznie dzieliły się ze światem informacjami. Xi wezwał też do politycznego i finansowego wsparcia WHO oraz państw Afryki.

Podczas Zgromadzenia przemawiać będą przedstawiciele 155 państw członkowskich, w tym minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według planu ma przemawiać w poniedziałek o 19.38.

Raport krytykujący działania Chin mógłby mieć katastrofalny wpływ na globalną pozycję tego kraju. Mimo to Stany Zjednoczone szczególnie starają się podkreślić narrację, według której władze z Pekinu są winne pandemii.

Chiny nie poddają się jednak i konsekwentnie odrzucają wszelką krytykę. Zwracają uwagę m.in. na ostrzeżenie WHO pod koniec grudnia dotyczące potencjalnego nowego szczepu zapalenia płuc rozprzestrzeniającego się w mieście Wuhan. Podczas gdy dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus pochwalił reakcję Chin, późniejsze komentarze innych przywódców brzmiały zupełnie inaczej.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski przekazał najnowsze infomracje. Poważne zmiany od 1 czerwca

2. Kasia Cichopek pokazała za dużo? Fani są zniesmaczeni, nie chcieli oglądać jej w podobnej odsłonie

Co więcej, w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN dr Zhong Nanshan, starszy doradca medyczny chińskiego rządu i przedstawiciel walki kraju z COVID-19 powiedział, że lokalne władze unikały mówienia prawdy o zagrożeniu.

Mimo licznych zarzutów sugestia, że ​​cenzura stosowana przez Pekin umożliwiła rozprzestrzenienie się wirusa, najpierw w Chinach, a następnie na całym świecie, wciąż jest odrzucana przez chińskich urzędników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie kupuj chińskiego czosnku. Rozpoznasz, że nie jest z Polski po 3 ważnych szczegółach
  2. Szymona Hołownię zaczepił bezdomny na ulicy. Nie miał pojęcia, że wszystko się nagrywa. Na jaw wyszedł nieznany fakt
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Jutro wchodzi ważny zakaz, dotknie ponad 100 tys. punktów sprzedaży. Już jest sposób, jak go obejść

Następny artykuł