Słodziki są gorsze dla zdrowia niż cukier
fot. pixabay.com/kalhh
Autor Karol Zaborowski - 2 Listopada 2019

Słodziki miały zastąpić cukier. Zatrważające badania

Słodziki miały być cudownym i zdrowszym zamiennikiem dla cukru, jednak ostatnio opublikowane badania wykazały, że jest zupełnie na odwrót. Naukowcy podkreślają, że dopiero poznajemy ich wpływ na nasze zdrowie, jak i cały organizm.

Słodziki na szeroką skalę stosowane są stosunkowo niedługo, przez co naukowcy nie mieli dostatecznie dużo czasu, aby prześledzić ich wpływ na nasz organizm. Mimo to niektórzy specjaliści podejrzewali, że mogą one być o wiele bardziej szkodliwe niż tradycyjny cukier. Teraz zatrważające badania ujrzały światło dzienne.

Jak podaje portal Wp.pl, naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania na ponad czterystu tysiącach ochotników. Dzięki temu potwierdziły się teorie, o których mówiono już od kilku lat, jednak naukowcy nie spodziewali się, że będą tak zatrważające.

Nie żyje 39-letni lekarz. Wszystko wydarzyło się w trakcie dyżuruNie żyje 39-letni lekarz. Wszystko wydarzyło się w trakcie dyżuruCzytaj dalej

Słodziki gorsze od cukru

Przeprowadzone badania wykazały, że osoby pijące codziennie słodzone napoje mają aż 17% większe szanse na przedwczesną śmierć. Co więcej, w przypadku osób decydujących się na napoje zawierające sztuczne słodziki zamiast cukru, prawdopodobieństwo nie wcześniejszego zgonu znacząco wzrasta.

Jednym z największych zagrożeń płynącym z częstego spożywania sztucznych słodzików, jest pojawienie się udaru mózgu. Ryzyko pojawienia się tej choroby u badanych wzrosło nawet dwukrotnie, przy codziennym wypijaniu zaledwie dwóch napojów.

Niestety udar to nie jedyna choroba, która grozi osobom, które zdecydowały się zrezygnować z cukru na rzecz słodzików. U badanych znacząco wzrosło ryzyko wystąpienia chorób serca. Mowa jest dokładniej o 40% większych szans na rozwinięcie się chorób kardiologicznych.

Co więcej, naukowcy z USA wykazali również, że osoby pijące napoje ze słodzikami spożywają średnio o 200 kalorii więcej niż pozostali konsumenci. Jest to wywołane tym, że kiedy pijemy coś słodkiego, nasz mózg oczekuje wzrostu poziomu cukru we krwi i z tego powodu uwalnia insulinę. Jednak kiedy zamiast cukru mamy słodziki poziom glukozy nie wzrasta i pojawia się u nas uczucie głodu. Oczywiście nie oznacza to, że cukier jest dla nas zdrowy w nadmiernych ilościach, jednak pokazuje, że sztuczne słodziki mogą przynosić nam jeszcze większe szkody, niż przypuszczaliśmy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nieuczciwy lekarz oszukał kilkadziesiąt osób. "Tłumaczył, że to promocyjna cena. Potem zniknął"
  2. Masz w domu pupila? Lista chorób, którymi możesz się od niego zarazić
  3. Rudi Schuberth przez chorobę prawie stracił wzrok. Będzie się z nią zmagać do końca życia

Następny artykuł