Słońce ma pozytywny wpływ na zdrowie
pixabay_TerriC
Autor Aneta Młodawska - 15 Marca 2020

Kremy przeciwsłoneczne mogą być szkodliwe. Niepokojące wyniki badań amerykańskich naukowców

Słońce poprawia nastrój i wyzwala wydzielanie endorfin. Są to hormony szczęścia, które znane są z faktu, iż przeciwdziałają depresji. Nie brakuje opinii, że opalanie to samo zdrowie, a kremy z filtrami przeciwsłonecznymi negatywnie wpływają na cały organizm. Jak pokazują badania, preparaty te nie zawsze są bezpieczne.

Słońce w kontakcie ze skórą powoduje wytwarzanie witaminy D3. Jest to bardzo ważna substancja, która odgrywa istotną rolę w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu. Witamina D to rozpuszczalny w tłuszczach hormon steroidowy, który powstaje w sebum podczas ekspozycji na promienie UVB.

Skóra potrzebuje kontaktu z promieniami słonecznymi, jednak wielogodzinne opalanie się na plaży ma niewiele wspólnego ze zdrowiem. Ponadto w trakcie prażenia się na słońcu stosujemy kremy z filtrem, które zawierają wiele substancji aktywnych, takich jak awobenzon, oksybenzon, oktokrylen i ecamsule.

Lekarka z dużego polskiego miasta ujawnia straszną prawdę. Chorych może być znacznie więcej, po prostu ich nie diagnozująLekarka z dużego polskiego miasta ujawnia straszną prawdę. Chorych może być znacznie więcej, po prostu ich nie diagnozująCzytaj dalej

Słońce ma pozytywny wpływ na zdrowie, jednak filtry przeciwsłoneczne już niekoniecznie

Jak poinformowała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w maju 2019 roku, chemiczne filtry przeciwsłoneczne przenikają do krwiobiegu. Kontrola wykazała, że normy przekroczone są nawet 360 razy. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w 2019 roku. Analiza wykazała, że cztery substancje aktywne wchodzące w skład kremów z filtrami przeciwsłonecznymi przenikają do krwiobiegu. Są to awobenzon, oksybenzon, oktokrylen i ecamsule.

Eksperci przebadali sześć składników aktywnych znajdujących się w kremach przeciwsłonecznych pod kątem ich przenikalności do organizmu. Grupa badanych przez trzy tygodnie stosowała kremy przeciwsłoneczne z różnymi substancjami czynnymi. Niestety okazało się, że wszystkie osiągały stężenie we krwi powyżej progu dopuszczalnego i utrzymywały się na takim poziomie siedem dni po nałożeniu kremu, a niektóre nawet 21. Ponadto jedna substancja chemiczna osiągnęła wartość 360 razy powyżej progu.

Dzisiaj grzeje: 1. Pacjentom w dramatycznym stanie podano jeden lek. Ich stan poprawił się w 24h, nowa nadzieja w walce z koronawirusem

2. Do sieci wyciekło nagranie z polskiej karetki. Trudno uwierzyć co tam się dzieje

Choć eksperci zapewniają, że filtry są bezpieczne, niektóre badania dowodzą, że substancje występujące w kremach przeciwsłonecznych mogą zakłócać działanie układu hormonalnego, a także obciążać nerki i wątrobę. Warto jednak mieć na uwadze, iż nie należy rezygnować ze stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Wciąż jest to najlepsza ochrona przed nowotworami skóry.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce
  2. Wiadomo, ile osób w Polsce naprawdę może mieć koronawirusa. Ekspert podał liczby
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

Następny artykuł