Profesor Samoliński ostrzega przed paraliżem służby zdrowia
pixabay.com/1662222
Autor Barbara Bujar - 22 Lipca 2020

Polską służbę zdrowia czeka paraliż? Prof. Bolesław Samoliński ostrzega

Służba zdrowia w okresie pandemii koronawirusa musiała kompletnie zmienić organizację pracy swoich placówek. Wiele szpitali zostało zamkniętych, a kolejki do przychodni ogromnie się wydłużyły. Choć, według wielu opinii, epidemia zelżała, a niektóre obostrzenia zostały zniesione, sytuacja w służbie zdrowia w dalszym ciągu się nie poprawia. W obliczu możliwej drugiej fali COVID-19 może zostać ona zupełnie sparaliżowana. Ostrzega przed tym prof. Bolesław Samoliński.

Koronawirus utrudnił życie ludzi na wielu obszarach. Szczególnie mocno odczuli to pacjenci, którzy od kilku miesięcy nie potrafią umówić się na wizytę ze swoim lekarzem rodzinnym lub konkretnym specjalistą. Wprowadzone procedury uniemożliwiły bowiem konsultacje we wszystkich placówkach medycznych, w których przebywały osoby zakażone. Problem pojawił się także tam, gdzie koronawirusa nie było. W takich miejscach kolejki wydłużyły się z powodu wprowadzonych zasad bezpieczeństwa. Służba zdrowia stanęła.

Wielokrotnie wzywali pogotowie. Bliscy patrzyli jak babcia powoli umieraWielokrotnie wzywali pogotowie. Bliscy patrzyli jak babcia powoli umieraCzytaj dalej

Służba zdrowia może zostać sparaliżowana. Znaczące słowa prof. Samolińskiego

Jak podaje RMF24, na temat sytuacji w polskiej służbie zdrowia wypowiedział się prof. Bolesław Smoliński. Mężczyzna uważa, że druga fala epidemii koronawirusa jest bardzo możliwa, co może doprowadzić do paraliżu wszystkich placówek medycznych w kraju. Swoją opinię opiera o doświadczenia sprzed lat.

- Druga fala epidemii uderza zwykle z większą siłą. Tak było w przypadku grypy hiszpanki w 1819 i w 1820 roku. Pierwszy rzut choroby, który miał miejsce wiosną był łagodny, a dopiero drugi - jesienny zebrał potężne żniwo. Podobnie może być z epidemią Covid-19 – powiedział.

Patrząc na obecną sytuację w naszym kraju, gdzie pacjenci w większości zostali pozostawieni sami sobie, druga fala epidemii może ją tylko pogorszyć. Profesor zaapelował, że system ochrony zdrowia nie może przestać działać dla pacjentów, którzy nie są zakażeni.

- Powinien zostać powołany zespół specjalistów, który opracuje standardy postępowania w sytuacji pandemii w stosunku do chorych niezakażonych – stwierdził.

Biorąc pod uwagę obecne problemy polskich pacjentów, prof. Samoliński zwrócił się do ministra zdrowia. Portal informuje, że miał to zrobić w imieniu całej Rady Ekspertów działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Organ chce, aby MZ wprowadziło takie procedury, które usprawnią pracę szpitali i przychodni, a przede wszystkim zapewnią opiekę wszystkim pacjentom, którzy jej potrzebują, a nie są zarażeni koronawirusem.

Według Rady Ekspertów uważa, że istnieje kilka czynników, nad którymi polska służba zdrowia powinna popracować. Taka zmiana powinna dotyczyć pracy menadżerów szpitali, którzy sobie nie radzą i potrzebują wsparcia. Dodatkowo należałoby pochylić się nad funkcjonowaniem pogotowia ratunkowego.

- Często bez zabezpieczenia w środki ochrony trzeba było transportować pacjenta podejrzanego o zakażenie COVID 19, co paraliżowało działanie całego zespołu, który musiał być poddany kwarantannie (…) Każdy pracownik służby zdrowia jest na wagę złota, więc maksymalizacja ich ochrony oraz szybkich powrotów na swoje stanowiska pracy powinny być przedmiotem analiz i stosownych wytycznych - przyznał profesor.

Dzisiaj grzeje: 1. Masz stary dowód osobisty? Gratulacje, możesz zyskać ogromne pieniądze

2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem

Problem stanowić mają także braki kadrowe, które w czasie koronawirusa są w szpitalach bardzo odczuwalne. Ponadto Rada Ekspertów uważa, że zastanowić trzeba się też nad usprawnieniem opieki nad osobami starszymi. Wszystkie te problemy będą przez nich jeszcze analizowane. Obywatele powinni jednak w dalszym ciągu pamiętać, by o siebie dbać.

- Bo mimo że zachorowań w Polsce nie jest dużo, to nie wolno ich bagatelizować – dodał Samoliński.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta pokazała sąsiadom swój paragon ze sklepu. W sieci zawrzało
  2. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  3. Skandaliczna audycja u Tadeusza Rydzyka w Radiu Maryja. Ksiądz uczył kobiety, co robić z mężem w sypialni, przypominamy;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł