Smog: przełomowe odkrycie amerykańskich naukowców
fot. osan.af.mil
Autor Karol Zaborowski - 15 Października 2019

Przełomowe odkrycie. Popularny lek niweluje szkodliwość smogu

Smog może wywoływać wiele chorób i w znacznym stopniu wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wiele osób chcąc się przed nim chronić, stosuje specjalne maski, jednak jak się okazało, jeden z popularnych leków znacząco niweluje jego wpływ na nasze ciało.

Smog z każdym rokiem staje się coraz poważniejszym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Tyczy się to szczególnie osób mieszkających w dużych miastach, gdzie w okresie zimowym jakość powietrza znacząco spada. Niektórzy mieszkańcy starają się wspomagać poprzez specjalne maski z filtrami, które zatrzymują większość szkodliwych pyłów znajdujących się w powietrzu. Jednak nie sposób jej nosić przez całą dobę, przez co i tak każdego dnia do naszych płuc dostają się szkodliwe cząsteczki.

Od wielu lat naukowcy starają się znaleźć sposób na to, aby zmniejszyć ilość smogu w naszych miastach, jednak jak na razie problem ten jedynie narasta. Co więcej, smogowi przypisuje się wywoływanie wiele chorób, a według niektórych naukowców działa również rakotwórczo. Jednak niedawno doszło do przełomowego odkrycia, które zaskoczyło wielu specjalistów.

Skandaliczne zachowanie turystów w Karkonoszach. Zamiast pomóc woleli robić zdjęciaSkandaliczne zachowanie turystów w Karkonoszach. Zamiast pomóc woleli robić zdjęciaCzytaj dalej

Smog pod lupą naukowców

Jak donosi portal Wp.pl specjaliści z trzech amerykańskich uniwersytetów przebadali łącznie ponad 2200 osób, których średni wiek wyniósł 73 lata. Podczas badań naukowcy sprawdzali funkcje oddechowe uczestników i doszli do bardzo ciekawych wniosków.

Naukowcy sprawdzili związek pomiędzy wynikami badań a stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz obecnością pyłów w otoczeniu przebadanych osób. Dzięki temu wykazali, że stosowanie dowolnego specyfiku z tej grupy lekarstw zmniejsza aż o 50% wpływ pyłów z powietrza na nasz organizm.

Badani najczęściej przyjmowali aspirynę, która jest jednym z najpopularniejszych leków na całym świecie. Przez to naukowcy wywnioskowali, że to właśnie aspiryna wywołuje ten jakże pozytywny efekt. Niestety nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób aspiryna wpływa na to, że smog nie niszczy w tak dużym stopniu naszych płuc, ale naukowcy mają już pewne podejrzenia.

Jedna z teorii głosi, że lek łagodzi stany zapalne, które wywoływane są w płucach, przez obecne w powietrzu pyły. Specjaliści nadal będą prowadzić swoje badania w tym zakresie i niewykluczone, że już niebawem uda im się stworzyć zupełnie nowy lek, który będzie stanowił ochronę dla naszych płuc przed coraz gorszej jakości powietrzem.

Aspiryna i inne NLPZ mogą chronić płuca przed krótkotrwałymi skokami zanieczyszczeń powietrza. Oczywiście nadal jest ważne, aby minimalizować ekspozycję na pyły zawieszone - stwierdził jeden z autorów badania, Xu Gao z Columbia Mailman School cytowany przez portal Wp.pl.

Następny artykuł