Smog: jak się chronić
fot. flickr.com/ Greenpeace Polska
Autor Karol Zaborowski - 19 Listopada 2019

Jak chronić się przed smogiem? Do dyspozycji mamy kilka skutecznych metod

Smog w przypadku Polski jest realnym problemem, na który, jak na razie nie znaleziono jeszcze skutecznej metody. Z tego też względu każdy z nas powinien indywidualnie starać się chronić przed szkodliwymi pyłami obecnymi w powietrzu.

Smog jest realnym problemem, z którym trzeba walczyć na wszelkie możliwe sposoby. Szczególnie ważne jest, aby każdy z nas miał świadomość, że ma wpływ na to, w jakim stanie jest powietrze, którym wszyscy oddychamy. Zmieniając niektóre z naszych nawyków, a także sprzęt używany do ogrzewania naszych domów, możemy faktycznie zadbać o to, aby smogu było mniej.

Oczywiście do wprowadzenia takich zmian potrzebny jest czas oraz środki finansowe. Jednak są pewne metody, które możemy zastosować w najgorsze dni, aby nasz organizm w mniejszym stopniu był narażony na kontakt ze szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza.

Babciny lek, który potrafi zdziałać cuda. Wystarczą 3 łyżeczki dziennieBabciny lek, który potrafi zdziałać cuda. Wystarczą 3 łyżeczki dziennieCzytaj dalej

Co zrobić, aby smog, aż tak nam nie szkodził?

Metod indywidualnej walki ze szkodliwym wpływem smogu jest kilka. Podstawową z nich jest unikanie wychodzenia z domu, kiedy ogłaszany jest alarm smogowym. Dzięki temu znacząco ograniczamy kontakt ze szkodliwymi pyłami, które dostają się do naszych płuc.

Ważne jest również to, w jaki sposób oddychamy. Nasz nos stanowi naturalny filtr, który za zadanie ma wyłapywanie szkodliwych substancji obecnych w powietrzu. Dlatego też wdech powinien być brany przez nos, a powietrze wydychane z płuc wydostawać się przez usta. Można też zaopatrzyć się w specjalne maski antysmogowe, które wyposażone powinny być w odpowiednie filtry. Zanim zdecydujemy się na taki zakup, sprawdźmy, czy maska szczelnie przylega do naszej twarzy, aby skażone powietrze nie dostawało się do naszych płuc przez powstałe szczeliny.

Podczas dni, kiedy smog jest najgęstszy, powinniśmy również unikać wietrzenia mieszkania, a podczas jazdy samochodem nie uchylać szyb i polegać na zamkniętym obiegu powietrza. Co więcej, niektóre z roślin, które możemy hodować w naszych mieszkaniach, skutecznie oczyszczają powietrze. Zaliczamy do nich arekę żółtawą i rafidoforę złotą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 17-latek potrzebował pilnego przeszczepu płuc. Nowa moda doszczętnie zniszczyła jego narządy
  2. 73-latka uskarżała się na bóle rąk. Diagnoza zwaliła ją z nóg
  3. Wystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzenia
  4. 8 powodów, dla których warto korzystać z imbiru. Niektóre z nich mogą zaskoczyć

Następny artykuł