Smog a nadciśnienie tętnicze
fot. pixabay.com/McRonny
Autor Karol Zaborowski - 27 Listopada 2019

Smog wpływa na ciśnienie krwi? Wyniki badań są jednoznaczne

Smog niezwykle silnie oddziałuje na nasz organizm, wywołując niemałe spustoszenie. Najczęściej się mówi o jego wpływie na płuca, jednak zanieczyszczone powietrze ma również wpływ na ciśnienie naszej krwi.

Smog w naszym kraju jest naprawdę poważnym problemem. Niestety Polska może się pochwalić jednym z najwyższych wskaźników zanieczyszczeń powietrza w całej Unii Europejskiej. W niektórych miastach podczas dni smogowych, oddychanie skażonym powietrzem porównywane jest nawet do wypalenia całej paczki papierosów.

Niestety nie pozostaje to obojętne dla naszego zdrowia, które potrafi mocno podupaść przy dłuższym kontakcie z toksynami zawartymi w smogu. Jednak problemy zdrowotne nie kończą się na płucach i drogach oddechowych, ponieważ smog wpływa również na pracę naszego serca.

Gif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 seriiGif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 seriiCzytaj dalej

Smog a nadciśnienie tętnicze

Naukowcy opublikowali na łamach pisma „Hypertension” wyniki badań, które zbierali przez 14 lat. Sprawdzali w nich wpływ ilości zanieczyszczeń w powietrzu na poziom ciśnienia tętniczego. Z ich opracowania wprost wynika, że w latach, gdy powietrze było czystsze, wyniki badanych były bliższe tym książkowym.

Sytuacja zmieniała się wraz z pogorszeniem się jakości powietrza w rejonie, gdzie mieszkali ochotnicy biorący udział w badaniu. Jak podaje Wprost, dzięki tym obserwacjom udało się ustalić, że cząsteczki PM2,5, które stanowią główny składnik smogu, zwiększają o 16% ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego.

- Coraz więcej danych pokazuje, że zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza cząstek o bardzo małej średnicy wiąże się ze wzrostem ciśnienia tętniczego. Tajwańskie badanie dostarczyło jednych z najsilniejszych dowodów tej zależności. Po oczyszczeniu się powietrza, po wprowadzeniu ogólnokrajowego programu redukcji zanieczyszczenia środowiska, ciśnienie mieszkańców malało. Dostępne są też wartościowe dane pochodzące z innych krajów, w tym m.in. z Chin, np. z okresu igrzysk olimpijskich, kiedy to wprowadzono znaczne ograniczenia ruchu drogowego. Także jedno z amerykańskich badań pokazało, że ciśnienie maleje przy korzystaniu z masek przeciwsmogowych – podkreśla prof. Michał Nowicki, kierowniki Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Past-Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego cytowany przez Wprost.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 6 ćwiczeń, które złagodzą ból rwy kulszowej. Wszystkie z nich wykonasz w swoim domu
  2. Nowa metoda odurzania się zbiera śmiertelne żniwo. Lekarze są przerażeni
  3. Sepsa wciąż zbiera żniwo. W piątek 15 listopada odszedł Tadeusz K.
  4. Olgierd Łukaszewicz o polskiej służbie zdrowia. Jego rodzina czekała 14 godzin na lekarza

Następny artykuł