Smog: nowy rekord zanieczyszczeń
fot. maxpixels.net
Autor Karol Zaborowski - 28 Listopada 2019

W listopadzie ustanowiono nowe rekordy smogowe. Na licznikach zabrakło skali

Smog to problem, który nie dotyczy jedynie Polski, chociaż niestety nasze powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Jednak są regiony na świecie, gdzie urządzeniom pomiarowym brakuje już skali.

Smog ma znaczący wpływ na nasze zdrowie, a jego mniejsze cząsteczki mogą przechodzić z naszych płuc do krwi, przez co wpływają nie tylko na układ oddechowy, a na cały organizm. W Polsce stężenie cząsteczek PM2,5 na poziomie 120 na metr kwadratowy uznawane jest za bardzo złe. Jednak co mają powiedzieć mieszkańcy miast, gdzie ten wskaźnik przestał mieścić się w skali.

Nie da się ukryć, że na powstawanie smogu ma wpływ wiele czynników, które w mniejszym lub większym stopniu zależą również od naszego indywidualnego podejścia do dbania o czystość powietrza.

Na zapalenie błony śluzowej żołądka cierpią miliony Polaków. 10 objawów, które powinny nas zaniepokoićNa zapalenie błony śluzowej żołądka cierpią miliony Polaków. 10 objawów, które powinny nas zaniepokoićCzytaj dalej

Rekordowy smog w Delhi

Na początku listopada padł nowy światowy rekord, jeżeli chodzi o zanieczyszczenia powietrza. Do tej pory jednym z najbardziej zatrutych smogiem miast był Hongkong, jednak Delhi przebiło te wyniki ponad siedmiokrotnie.

Z tego też względu władze miasta zalecały, aby mieszkańcy unikali wychodzenia z domu, a tym bardziej, żeby nie ćwiczyli na zewnątrz. Jak podaje Rzeczpospolita, wedle pomiarów poziom cząsteczek PM2,5 w tamtym obszarze wynosił 999. Problem w tym, że tak naprawdę był on o wiele wyższy. Wynik ten wynika z tego, że urządzenia mierzące poziom zanieczyszczeń nie mają już większej skali.

Na szczęście Polsce jeszcze daleko do Indii pod względem ilości smogu w powietrzu, jednak nie zapominajmy, że nasze powietrze również nie należy do najczystszych. Dlatego też cały czas powinniśmy się starać, aby jakość powietrza była u nas jak najlepsza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy opracowali najlepszy sposób na kaca. Do jego przygotowania wystarczą 3 składniki
  2. Gif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 serii
  3. 6 ćwiczeń, które złagodzą ból rwy kulszowej. Wszystkie z nich wykonasz w swoim domu
  4. Smog wpływa na ciśnienie krwi? Wyniki badań są jednoznaczne

Następny artykuł