Miasta z najgorszym powietrzem w Polsce. Opublikowano nowy ranking

smog
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Klaudia Gaicka30.11.2020

W tych rejonach kraju smog jest na najwyższym poziomie. Polski Alarm Smogowy dokonał zestawienia statystyk dotyczących polskich miast i ich zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, o których miastach mowa.

Przedstawiono ranking miastach, w których smog jest na najwyższym poziomie. W tych rejonach nierzadko bardzo ciężko jest odetchnąć pełną piersią.

Polski Alarm Smogowy dokonał zestawienia statystyk dotyczących polskich miast i ich zanieczyszczeń. Przyczyn, które doprowadziły do tego stanu jest wiele. Jak podaje portal Onet.pl, są wśród nich między innymi wysokie uprzemysłowienie, postęp technologiczny, czy szybki rozwój rynku motoryzacyjnego.

Bardzo duży spadek zakażeń. Nowe dane od Ministerstwa ZdrowiaBardzo duży spadek zakażeń. Nowe dane od Ministerstwa ZdrowiaCzytaj dalej

W tych miastach smog jest na najwyższym poziomie

Co ciekawe, w rankingu wcale nie przodują duże metropolie. Na szczycie zestawienia najwięcej jest małych miejscowości, a nawet wiosek.

To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce i jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy – mówi rzecznik PAS Piotr Siergiej cytowany przez portal Onet.

Ekspert podkreślił, że niektórych miejscowościach widać duże zaangażowanie lokalnych władz, np. Rybnika. Niestety nie brak także miejscowości, których władze nie podjęły żadnych sensownych działań.

Najwięcej toksycznego powietrza jest w Nowym Targu. Tegoroczny poziom w ogóle nie różni się od zeszłorocznego. Wskaźniki pokazały aż 1800 proc. normy. Jednak kolejne miasta także nie są w tyle, ponieważ cała pierwsza 15-stka osiągnęła powyżej 700 proc. normy.

Z kolei najwięcej dni, w których smog wisi w powietrzu, odnotowano w Pszczynie (106 dni). Zaraz za nią jest Rybnik (89 dni) oraz Nowy Targ (88 dni). Najmniejsze skupisko miast, w których smog występuje przez najmniejszą ilość dni w roku, obejmuje woj. pomorskie. Mowa o Sopocie (1 dzień), Słupsku (3 dni) i Kołobrzegu (4 dni).

– Zawstydzający jest fakt, że moje miasto drugi rok z rzędu plasuje się na pierwszym miejscu. Nasza pozycja w rankingu powinna dać wszystkim do myślenia – zarówno mieszkańcom, jak i włodarzom. Wyniki innych miast pokazują, że można robić więcej, skuteczniej – mówi Aleksandra Antes-Szewczyk, aktywistka Pszczyńskiego Alarmu Smogowego.

Najgorszą sytuację obserwujemy w woj. Śląskim. Jedynie dwa miasta z 15 pierwszych najbardziej zanieczyszczonych nie leżą w tym województwie (tylko na Dolnym Śląsku). Mowa o Nowej Rudzie i Lubaniu.

Smog jest problemem, który dotyczy nie tylko naszego kraju. Blisko rok temu informowaliśmy o tym, jak ogromnym zagrożeniem jest smog w krajach Europy.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Polacy masowo kupują antydepresanty. Zaburzenia psychiczne występują coraz częściejPolacy masowo kupują antydepresanty. Zaburzenia psychiczne występują coraz częściejCzytaj dalej

W niektórych miejscach na świecie dosłownie zabrakło skali, aby zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Smog ma znaczący wpływ na nasze zdrowie, a jego mniejsze cząsteczki mogą przechodzić z naszych płuc do krwi, przez co wpływają nie tylko na układ oddechowy, lecz także na cały organizm.

b

b

Grafiki stworzone i opublikowane przez Polski Alarm Smogowy.

Okazuje się, że nasze ulubione ryby mogą nam zaszkodzić. Niektórych na pewno nie można postawić na świątecznym stoleOkazuje się, że nasze ulubione ryby mogą nam zaszkodzić. Niektórych na pewno nie można postawić na świątecznym stoleCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł