Smog fotochemiczny co to
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 1 Grudnia 2019

Czym jest smog fotochemiczny i jak powstaje?

Smog fotochemiczny w przeciwieństwie do siarkowego, który występuje znacznie częściej w Polsce, nie pojawia się zimą. Jednak nie jest to jedyna różnica. Już sam proces powstawania tych rodzajów smogu znacząco się różni.

Smog fotochemiczny najczęściej powstaje w ciepłe i słoneczne dni, ponieważ to właśnie słońce jest niezbędne do jego uformowania. Dodatkowo jego głównym elementem są spaliny, a nie dym wydostający się z naszych domów i mieszkań. Co ciekawe, pierwszym miastem na świecie, które miało z nim poważny problem, było Los Angeles.

Jednak da się go zaobserwować również w Polsce. Najczęściej pojawia się nad Warszawą, Krakowem oraz Katowicami, czyli miastami, gdzie ruch na drogach jest naprawdę duży. Dodatkowo występuje od czerwca do września, czyli w miesiącach, które rzadko kiedy kojarzymy ze smogiem.

Gif wycofał z obrotu 5 popularnych leków. Środki wciąż są skażone rakotwórczą substancjąGif wycofał z obrotu 5 popularnych leków. Środki wciąż są skażone rakotwórczą substancjąCzytaj dalej

Jak powstaje smog fotochemiczny

Powodem, dla którego smog fotochemiczny powstaje właśnie w okresie letnim, jest duża ilość słońca oraz wysoka temperatura sięgająca ponad 30 stopni Celsjusza. Właśnie w takich warunkach spaliny wydostające się z naszych samochodów wchodzą w reakcję z promieniami słonecznymi. Podczas tej reakcji tworzy się między innymi szkodliwy dla nas ozon.

Smog fotochemiczny również wywołuje u ludzi wiele dolegliwości, a najczęstszymi są bóle głowy, kaszel, obrzęk płuc oraz wzrost ciśnienia tętniczego. Niestety w przeciwieństwie do lepiej nam znanego smogu siarkowego, wyeliminowanie smogu fotochemicznego może być jeszcze trudniejsze.

Wszystko dlatego, że na polskich drogach porusza się coraz więcej samochodów, a to właśnie one są odpowiedzialne za produkcję spalin. Chcąc ograniczyć emisję smogu fotochemicznego, trzeba by na kilka miesięcy znacząco zmniejszyć ruch na ulicach jednych z największych miast w naszym kraju, a to na ten moment jest prawie niewykonalne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Picie kawy z rana wcale nie jest takim dobrym pomysłem. Zwłaszcza na pusty żołądek
  2. W jego ciele lekarze znaleźli guz wielkości jabłka. Mężczyzna przez kilka godzin leżał bez serca
  3. Wiele osób dodaje je do prawie każdej zupy. Kostki rosołowe mogą być dla nas naprawdę szkodliwe
  4. Majka Jeżowska czekała wiele lat na prawidłową diagnozę. W jednym z wywiadów szczerze opowiedziała o swojej chorobie

Następny artykuł