soczewki_kapiel
pixabay_slavoljubovski
Autor Damian Witoń - 12 Lutego 2020

Branie kąpieli w soczewkach może okazać się złym pomysłem. Lepiej go unikać

Soczewki kontaktowe są bardzo ciekawą propozycją dla osób, które nie lubią korzystać z okularów. Jednakże, podczas ich używania należy trzymać się określonych reguł, ponieważ ich złamanie może skończyć się źle, o czym przekonał się pewien mężczyzna z Anglii.

Soczewki kontaktowe są często wybieraną alternatywą dla okularów. Korzystanie z nich jest bardzo wygodne i praktyczne. Jednakże wymaga stosowania się do kilku podstawowych zasad, aby było bezpieczne. Jedna z nich mówi, aby zdejmować soczewki na czas brania prysznica lub kąpieli. Pewien mężczyzna z Anglii dowiedział się, czym grozi jej złamanie.

Na toczeń może zachorować każdy z nas. Dobrze jest znać jego objawyNa toczeń może zachorować każdy z nas. Dobrze jest znać jego objawyCzytaj dalej

Soczewki powinny być zdejmowane przed kąpielą i prysznicem. Niezastosowanie się do tej zasady może być niebezpieczne dla zdrowia

Nick Humphreys to 29-letni mężczyzna pochodzący z Anglii, który postanowił podzielić się swoją straszną historią, aby przestrzec innych ludzi przed powielaniem jego błędu. W 2013 roku zaczął używać soczewek, ponieważ dotychczasowe noszenie okularów przeszkadzało mu w uprawianiu sportu. Zdarzało się, że Nick zaraz po odbytym treningu udawał się pod prysznic, nie zdejmując wcześniej soczewek.

- Wtedy nic o tym nie myślałem. Nigdy nie powiedziano mi, żebym nie nosił soczewek kontaktowych pod prysznicem. Nie ma ostrzeżenia na opakowaniu, a moi optycy nigdy nie wspominali o ryzyku - opowiada Anglik

Niestety taka praktyka miała bardzo poważne konsekwencje. Nick zachorował na ciężkie zapalenie rogówki, które wywołała rzadka infekcja pasożytnicza. Odpowiada za nią Acanthamoeba, czyli ameba żyjąca w wodzie, która zagraża osobom noszącym soczewki podczas kąpieli w domu, na basenie, czy brania prysznica. Do zakażenia może przyczynić się także dezynfekcja soczewek wodą z kranu.
Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, zapalenie rogówki zostało zdiagnozowane u Humphreys’a na początku 2018 roku. Lekarz przepisał mu wtedy krople do oczu. Niestety nie okazały się skuteczne. Mężczyzna po kilku miesiącach oślepł na prawe oko. Odczuwał również duży ból. Konieczna okazała się hospitalizacja.

Acanthamoeba bardzo łatwo przylega do powierzchni soczewek kontaktowych, które jak informuje Journal of Optometry w dokumencie przeglądowym z 2010 roku, stają się nośnikiem do przechowywania, przekazywania i dostarczania mikroorganizmów do oka. Pamiętajmy zatem, żeby zawsze zdejmować soczewki przed braniem prysznica czy kąpieli, a także, aby stosować odpowiednie środki do ich dezynfekcji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małżeństwo zamarło, kiedy ujrzało nowo narodzone bliźnięta. Lekarze zaczęli przepraszać
  2. Jak wygląda grób abp Juliusza Paetza? Niespodziewany widok
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Aktorka legendarnego serialu na TVP ma nowotwór w ostatnim stadium. Wystosowała poruszający apel do swoich fanów

Następny artykuł