Sok z marchwi jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, błonnika i składników odżywczych
unsplash.com/ Maddi Bazzocco
Autor Aneta Młodawska - 22 Maja 2020

Sok z marchwi jest przepyszny, a do tego bardzo zdrowy. Warto pić go regularnie

Sok z marchwi ma liczne właściwości prozdrowotne. Napój ten cieszy się popularnością ze względu na bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Miłośnicy opalenizny sięgają po niego, gdyż pozwala zachować na dłużej złocisty kolor skóry. Sok z marchwi powinny jednak docenić również osoby zmagające się z problemami sercowymi, skórnymi i wzrokowymi.

Sok z marchwi ma wiele właściwości leczniczych. Nie od dziś wiadomo, że spożywanie tego warzywa ma pozytywny wpływ na zdrowie. Do zalet soku marchwiowego, oprócz bogactwa składników odżywczych, wlicza się dostępność przez cały rok i niska cena.


Sok z marchwi jest przede wszystkim bogatym źródłem karotenoidów. Są to przeciwutleniacze, które nadają warzywom ich pomarańczową barwę. W soku z marchwi znajdziemy przede wszystkim mnóstwo luteiny, zeaksantyny, likopenu i beta-karotenu. Napój ten jest także świetnym źródłem witaminy A i C. Znajdziemy w nim ponadto mnóstwo składników mineralnych i witamin z grupy B, a także witaminy E i K.

Gwiazda Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła okaCzytaj dalej


Sok z marchwi jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, błonnika i składników odżywczych


Marchewki to jedne z najtańszych warzyw, dostępnych na rynku. Ponadto możemy kupić je właściwie przez cały rok. Picie soku z marchwi to łatwy sposób na dodanie tego cennego warzywa do swojej codziennej diety.


Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, sok z marchwi może przyspieszyć metabolizm i ułatwić odchudzanie. Oprócz tego, że warzywo to jest niskokaloryczne i bogate w błonnik, zwiększa ono wydzielanie żółci, a tym samym przyspiesza metabolizm.


Sok z marchwi jest dobrym źródłem witaminy A, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Z kolei antyoksydanty niszczą wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się skóry, stany zapalne i rozwój poważnych chorób, w tym nowotworów.


Nie od dziś wiadomo, że witamina A ma korzystny wpływ na wzrok. Picie soku z marchwi może zatem przeciwdziałać różnym chorobom oka, takim jak zwyrodnienie plamki żółtej czy ślepota. Marchew zawiera również luteinę, która chroni oko przed szkodliwym światłem.


Nie każdy zdaje sobie sprawę, że sok z marchwi może chronić przed demencją. Witamina A zmniejsza bowiem działanie stresu oksydacyjnego, który jest związany z uszkodzeniem komórek mózgowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Używasz płynu do dezynfekcji? Unikaj błędu, który czyni go nieskutecznym

2. Kelner spojrzał na wiadomość klienta zostawioną na rachunku i nogi się pod nim ugięły. Natychmiast wybiegł z restauracji


Ponadto marchew zawiera witaminę C, która pomaga skórze szybciej regenerować się po różnych urazach. Substancja ta wspiera również działanie układu odpornościowego i metabolizm białek, a także pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Jest również niezbędna do biosyntezy kolagenu.


Sok z marchwi jako doskonałe źródło potasu może także pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy, chorób serca i udaru mózgu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dniówka za pracę przy zbiorze truskawek jest astronomiczna. Niestety, Polacy nie chcą iść do pracy w polu
  2. Zdjęcie pielęgniarki bez ubrań obiegło cały świat. Teraz wyszło na jaw, co stoi za jej strojem
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Wielka jedenastka. Ranking największych sieci sprzedaży w Polsce 2019

Następny artykuł