Nastolatek przedawkował sos sojowy i zapadł w śpiączkę
unsplash.com/ GoodEats YQR
Autor - 5 Czerwca 2020

Nastolatek założył się z kolegami, że wypije litr sosu sojowego. Konsekwencje były opłakane

Sos sojowy jest kojarzony głównie z orientalną kuchnią. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, ale używany w nadmiarze może być szkodliwy dla zdrowia. Przekonał się o tym pewien nastolatek, który w wyniku przedawkowania sosu sojowego zapadł w śpiączkę.

Sos sojowy to podstawa kuchni azjatyckiej. Warto włączyć go do codziennej diety, gdyż dodanie nawet kilku kropli sosu sojowego poprawia smak wielu potraw, a dodatkowo po jego użyciu nie trzeba dodawać soli.

Istotnie właściwości sosu sojowego to m.in. duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i niezbędnego dla prawidłowej pracy całego organizmu białka. Należy jednak pamiętać, że sos sojowy spożywany w nadmiarze może być niezwykle szkodliwy.

Rak płuc to niezwykle niebezpieczna choroba. Pierwsze objawy można dostrzec na twarzyRak płuc to niezwykle niebezpieczna choroba. Pierwsze objawy można dostrzec na twarzyCzytaj dalej

Nastolatek przedawkował sos sojowy i zapadł w śpiączkę. Konsekwencje zakładu mogły być opłakane

Nastolatek, który przedawkował sos sojowy, o włos nie stracił życia za wygraną w zakładzie. Chłopak wypił litr sosu sojowego, po czym dostał konwulsji, piany z ust i zapadł w śpiączkę. Zdaniem lekarzy nastolatek spożył zabójczą dawkę sodu.

Choć zdarzenie miało miejsce w 2011 roku, dopiero teraz zostało opisane w najnowszym wydaniu czasopisma Journal of Emergency Medicine. U 19-latka, który wypił litrową butelkę sosu sojowego, wystąpiły objawy podobne do ataku epilepsji. Chłopak dostał konwulsji i piany z ust, po czym zapadł w śpiączkę.

Kiedy nastolatek trafił do szpitala, lekarze stwierdzili, że cierpi na hipernatremię. Jak podaje portal zywienie.abczdrowie.pl, jest to zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, które powstaje w wyniku nadmiaru sodu w organizmie.

Lekarze szacują, że wypijając litr sosu sojowego, chłopak dostarczył swojemu organizmowi 160-170 gramów sodu. Dla jego wagi i budowy ciała dawka ta mogła okazać się śmiertelna. Autorzy artykułu przypomnieli, że chłopak po spożyciu sosu nie zareagował na żadne bodźce. Konwulsje na ciele świadczyły, że układ nerwowy nie działa prawidłowo.

Hipernatremia może powodować przepływ wody do komórek w celu zrównoważenia poziomu sodu w organizmie. Podczas gdy niektóre komórki mogą poradzić sobie z obrzękiem, w komórkach mózgu nadmiar wody może prowadzić do trwałych uszkodzeń, a nawet śmierci.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. Wielka radość w domu Rozenek. Zdjęcie syna pojawiło się w sieci, wszystkiego najlepszego

Kiedy nastolatek trafił do szpitala, lekarze nie mieli wiele czasu na uratowanie mu życia. Ich zadaniem było jak najszybsze wyprowadzenie sodu z organizmu chłopaka, żeby ochronić mózg przed trwałymi uszkodzeniami. By pozbyć się substancji, 19-latkowi wpompowywano co pół godziny 1,5 litra wody z cukrem.

W końcu po trzech dniach przebywania w śpiączce 19-latek się wybudził. Na szczęście nie doszło do żadnych trwałych uszkodzeń neurologicznych. Choć jeszcze przez jakiś czas chłopak miewał napady drgawek, po miesiącu funkcjonował całkowicie normalnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzisiaj spektakularny powrót do Biedronki absolutnie kultowego towaru. Wszyscy czekali i jest, cudowna wiadomość
  2. Bardzo smutna wiadomość obiegła media. Katarzyna Dowbor jest nieuleczalnie chora
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Przesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sąd

Następny artykuł