Spacer boso ma wiele zalet
fot. pexels.com
Autor Karol Zaborowski - 18 Listopada 2019

Kilka powodów, dla których warto chodzić boso. Efekty mogą was zaskoczyć

Spacer to wspaniały sposób na odreagowanie codziennej gonitwy myśli i obowiązków ciążących na nas w pracy i domu. Najlepiej w ten sposób odpoczywa się poza miastem, aby choć na chwilę odciąć się od ciągłego zgiełku i hałasu. Zwłaszcza w takich sytuacjach powinniśmy zdjąć swoje buty i zacząć chodzić boso.

Spacer dla wielu osób powinien stanowić nawyk, a nie przyjemność, na którą pozwalamy sobie raz na jakiś czas. Zwłaszcza chwile spędzone na łonie natury mogą przynieść nam całą masę korzyści zarówno dla naszego organizmu, jak i zdrowia psychicznego. Wielu specjalistów przy okazji zaleca, aby w takich sytuacjach, jak i w swoich domach chodzić bez butów.

Jak pokazują badania, nawet 75% osób używa źle dopasowanych butów, a to stanowi potworne obciążenie dla naszych stóp, o które powinniśmy dbać. Specjaliści wręcz zalecają, aby chodzić boso, gdy tylko jest taka możliwość. Nasz organizm zdecydowanie nam za to podziękuje.

Wystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzeniaWystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzeniaCzytaj dalej

Spacerowanie boso ma wiele zalet

Oczywiście nie we wszystkich sytuacjach możemy sobie pozwolić na chodzenie boso, bo raczej ciężko to sobie wyobrazić, kiedy na dworze mamy zimę i minusowe temperatury. Dodatkowo szczególnie w mieście można trafić na wiele śmieci, które zwyczajnie mogą nas zranić.

Mimo wszystko warto znaleźć choć chwilę, kiedy będziemy mogli dać naszym stopom odpocząć. Zdaniem dr Bruce’a Pinkera, który jest chirurgiem stóp, chodzenie w butach z dużą amortyzacją może upośledzać mięśnie w naszych stopach, ponieważ w ten sposób praktycznie z nich nie korzystamy.

To natomiast może stanowić przyczynę powstawania haluksów. Dlatego też powinniśmy chodzić boso, aby wzmocnić te mięśnie i pozwolić naszym stopom na naturalne ułożenie podczas spaceru.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, chodzenie bez butów jest szczególnie polecane dla dzieci, ponieważ w ten sposób odbierają znacznie więcej bodźców i szybciej uczą się swojego ciała. Co więcej, noszenie butów, a zwłaszcza tych nieodpowiednio dobranych wymusza na nas nienaturalną postawę i ułożenie kolan oraz bioder. Odbija się to również na naszym kręgosłupie.

Poza tym, taki spacer boso po łące wiosną i latem może stanowić wspaniały relaks wywołany obcowaniem z naturą. Nie zapominajmy, że dotyk to jeden z naszych kluczowych zmysłów i korzystamy z niego nie tylko poprzez dłonie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 8 powodów, dla których warto korzystać z imbiru. Niektóre z nich mogą zaskoczyć
  2. Nasze babcie wiedziały co robią. Talerz ciepłego rosołu potrafi przepędzić niejedną infekcję
  3. Kapusta kiszona jest pomocna przy wielu schorzeniach. Najlepiej jest ją przygotować własnoręcznie
  4. Specjaliści nie mają wątpliwości. Wafle ryżowe wcale nie są dla nas zdrowe

Następny artykuł