Sport: najpopularniejsze kontuzje
pixabay_stokpic
Autor Damian Witoń - 1 Marca 2020

Najpopularniejsze urazy osób uprawiających sport. Lepiej na siebie uważać

Sport jest bardzo ważny dla zdrowia człowieka. Aktywność fizyczna może korzystnie wpływać na nasz organizm. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności, ponieważ może dojść podczas niej do kontuzji. Niektóre z nich zdarzają się wyjątkowo często.

Sport to zdrowie, jak głosi znane przysłowie powtarzane chętnie przez wielu z nas. I chociaż faktycznie aktywność fizyczna może oddziaływać korzystnie na nasz organizm, to jednak należy pamiętać przy niej o zachowaniu ostrożności. Przeszacowanie swoich możliwości, niedbałość czy brak rozgrzewki mogą bowiem przyczynić się do doznania urazu. Niektóre kontuzje zdarzają się wyjątkowo często.

Problemy hormonalne mogą objawiać się na wiele sposobów. Niektóre z nich są nieoczywisteProblemy hormonalne mogą objawiać się na wiele sposobów. Niektóre z nich są nieoczywisteCzytaj dalej

Sport może być bardzo dobry dla zdrowia człowieka. Musi być jednak uprawiany rozsądnie

Zdecydowana większość dyscyplin sportowych, jakie możemy wybrać, wymaga zaangażowania w nią nóg. Trudno zatem dziwić się statystykom, które podają, że zdecydowana większość kontuzji dotyczy właśnie kończyn dolnych. Aż 25 procent wszystkich przerw w aktywności sportowej dotyczy skręcenia stawu skokowego. Najczęściej dochodzi do niego podczas w momencie nagłego zwrotu lub nadmiernego obciążenia stopy opartej na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi. Objawem skręcenia jest ostry ból w okolicy kostek. Towarzyszyć mu może również powstanie obrzęku. W zależności od stopnia zaawansowania kontuzji stosuje się inne metody jej leczenia. I tak, jeżeli jest ona lekka, wystarczy odciążenie bolesnej okolicy i ograniczenie aktywności fizycznej na jakiś czas. W skrajnych przypadkach konieczne jest jednak leczenie operacyjne.


Stosunkowo często dochodzi również do zwichnięć stawu kolanowego. W jego wyniku dochodzi do przemieszczenia kości, uszkodzenia torebki stawowej oraz więzadeł stabilizujących stopę. Ten rodzaj kontuzji zdarza się najczęściej, kiedy skaczemy, biegamy lub źle ustawiamy nogę. Do jego powstania mogą przyczynić się również czynniki zewnętrzne. Zwichnięcie stawu kolanowego objawia się silnym bólem i opuchlizną. Często towarzyszy mu również pojawienie się krwiaka w obrębie stawu kolanowego. Jak podaje portal medonet.pl, w przypadku zwichnięcia konieczne jest nastawienie stawu, którego dotyczy, a następnie unieruchomienie go na podłużniku na kilka tygodni. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się interwencja chirurgiczna.

Jeżeli szczególnie upodobaliśmy sobie bieganie, musimy uważać na zespół pasma biodrowo-piszczelowego, potocznie nazywany “kolanem biegacza”. Jego wystąpienie rozpoznać możemy po bólach w okolicy bocznej kolana oraz pod rzepką, nasilający się podczas aktywności fizycznej oraz trzymania przez dłuższy czas zgiętego stawu kolanowego. Zespołowi może towarzyszyć również ból w okolicy miednicy oraz słyszalne trzeszczenie w kolanie. Niestety organizm nie jest poradzić sobie sam z konsekwencjami tego schorzenia. Konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Jackowski twierdzi, że przewidział pojawienie się koronawirusa. Jasnowidz zabrał głos w sprawie epidemii

2. Polacy masowo popełniają największy błąd podczas gotowania rosołu. Właśnie dlatego nie ma idealnego smaku

Uprawianie sportu angażuje mięśnie człowieka, dlatego i one są podatne na kontuzje podczas wysiłku fizycznego. Często zdarza się, że przeciążamy je lub nadrywamy. Urazy mięśniowe charakteryzują się wystąpieniem ostrego, przeszywającego bólu, krwiaków i obrzęków. Mogą także przekładać się na ograniczenie możliwości ruchowych. W zależności od stopnia zaawansowania kontuzji stosuje się inne metody leczenia. Lekkie najczęściej goją się same, wystarczy tylko dać im trochę czasu i odpoczynku. Ciężkie mogą wymagać operacji oraz długiej rehabilitacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler nie wytrzymała. W rozpaczy po śmierci Królikowskiego apeluje do Polaków o 1 rzecz
  2. Dagmara Kaźmierska jest bardzo szczęśliwa. Plotki o ciąży w „Królowych życia” potwierdziły się
  3. Miód niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Jak rozpoznać ten prawdziwy?
  4. Na temat wirusa z Wuhan krąży wiele informacji. Niektóre z nich mijają się z prawdą
  5. Tragiczna śmierć 7-latki. Przeszła zabieg powszechny wśród dzieci
  6. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie

Następny artykuł