Starość: sposoby wspomagania pracy mózgu
pixabay_brenkee
Autor Damian Witoń - 16 Marca 2020

Istnieją pewne sposoby na spowolnienie starzenia się mózgu. Warto je poznać

Starość to okres w życiu człowieka, w którym jego mózg zaczyna gorzej funkcjonować. Na szczęście istnieją pewne sposoby, których stosowanie może w dużym stopniu powstrzymać demencję.

Starość jest okresem w życiu człowieka, w którym musi się on zmagać z pewnymi ograniczeniami, jakie stawia przed nim jego własny organizm. W dużej mierze dotyczą one mózgu, który stopniowo traci swoją dawną sprawność. Na szczęście istnieją pewne sposoby, które opóźniają ten proces. Zdecydowanie warto im się przyjrzeć bliżej.

Jerzy Zięba twierdzi, że wie jak powstrzymać koronawirusowe szaleństwo. Zwraca się do lekarzyJerzy Zięba twierdzi, że wie jak powstrzymać koronawirusowe szaleństwo. Zwraca się do lekarzyCzytaj dalej

Starość odciska swoje piętno na mózgu człowieka. Pewne czynniki mogą jednak spowolnić ten proces

Mózg zazwyczaj zaczyna starzeć się między 60 a 70 rokiem życia człowieka. Za proces odpowiedzialne jest przede wszystkim zwyrodnienie komórek nerwowych, które się w nim znajdują. Nie bez znaczenia są również choroby układu nerwowego i obrażenia odniesione na wcześniejszych etapach życia. Na szczęście współczesnej nauce znane są metody, które są w stanie znacząco spowolnić demencję.

Pierwszą z nich jest aktywność fizyczna. Aby wspomóc swój mózg, nie trzeba wcale uprawiać sportów ekstremalnych. Wystarczy wykonywanie najprostszych ruchów dobranych zależnie od możliwości jednostki. Kondycja fizyczna nie jest obojętna dla naszego mózgu. Aktywny tryb życia wpłynie pozytywnie na naszą sferę mentalną.

Bardzo ważne dla funkcjonowania mózgu jest również życie towarzyskie. Niestety samotnicy starzeją się szybciej, co udowadniają badania naukowe. Jak podaje portal medonet.pl, brak kompanii wpływa na nasz mózg gorzej niż palenie papierosów. Warto zatem spędzać czas z bliskimi osobami, nie tylko członkami rodziny. Coraz więcej fundacji w naszym kraju organizuje zajęcia dla seniorów, na których mogą oni aktywnie spędzić czas z rówieśnikami.

W trosce o swój mózg nie można zapominać również o diecie. Aby wspomagała działanie tego niezwykle ważnego organu, powinna zawierać odpowiednie ilości białka, minerałów i witamin. Wraz z wiekiem osłabiają się nasze zmysły, między innymi węchu i smaku. Może to spowodować znaczny spadek apetytu. Lepiej jednak nie zaniedbywać odpowiedniego odżywiania.

Dzisiaj grzeje: 1. Wspaniałe wieści nie tylko dla Polaków. Rozpracowano enzym kluczowy w walce z koronawirusem

2. Polska: rodzice i 7-miesięczne dziecko mają koronawirusa. Zdumiewająca decyzja szpitala

Starsi ludzie powinni również posiadać jakieś hobby. Wielu z nich nie jest już czynna zawodowo, a co za tym idzie, ma bardzo dużo wolnego czasu. Angażowanie się w wymagające czynności zmusza nasz mózg do wzmożonej pracy, dzięki czemu starzeje się on wolniej. Warto zatem znaleźć sobie jakieś zajęcie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce
  2. Wiadomo, ile osób w Polsce naprawdę może mieć koronawirusa. Ekspert podał liczby
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

Następny artykuł