Twoje stopy są suche i popękane? Rozwiązanie znajdziesz w banalnych produktach, każdy z nas ma je w domu

Stopy - domowy sposób na pęknięcia
unsplash.com/Paul Tyreman
Autor Barbara Bujar13.01.2021

Popękane i suche stopy to bardzo częsty problem, który u wielu pacjentów prowadzi do wstydu. Aby go wyeliminować i zadbać o estetykę, a przede wszystkim zdrowie stóp, należy sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Poradzić można sobie także za pomocą domowej mikstury. Do jej przygotowania wystarczą zaledwie dwa składniki.

Pielęgnacja stóp jest bardzo ważna. To jedne z tych części ciała, które nie odpoczywają prawie nigdy – są aktywne nawet podczas najmniejszego wysiłku fizycznego.

Dodatkowo – o czym nie mówi się często – stopy są podatne na zmianę temperatury. Ich powierzchnia może więc ulegać zupełnie innym uszkodzeniom latem, a innym zimą. W przypadku kondycji stóp ogromne znaczenie mają także rodzaje butów.

Suche i pęknięte stopy? Poznaj sekret domowego sposobu

Przypadłości, które dotykają stóp człowieka, jest wiele. Jedną z występujących najczęściej jest jednak sucha i popękana skóra, która niesie za sobą szereg innych dolegliwości zdrowotnych.

Jak podaje portal Webniusy, zgrubienia, które zaczynają pękać, mogą powodować problemy z chodzeniem, a także zwiększać częstotliwość infekcji. Uszkodzona skóra jest bowiem łatwym przejściem do organizmu dla wirusów, bakterii i pozostałych drobnoustrojów.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Sposobem na radzenie sobie z nieestetycznymi i bolesnymi pęknięciami są oczywiście różnorodne kosmetyki, takie jak maści, kremy lub balsamy, które można zakupić w każdej aptece lub drogerii. Większość takich produktów jest także dostępna w dużych sieciach supermarketów.

Regularna troska o stopy za pomocą gotowych kosmetyków wiąże się jednak z wydatkami. Aby odciążyć nieco swój portfel, osiągając jednocześnie oczekiwane rezultaty, można zdecydować się na mieszankę domowej roboty. Do jej przygotowania wystarczą jedynie dwa składniki – cytryna i aspiryna.

Zgodnie z przepisem opublikowanym na portalu Webniusy mikstura zapewniająca gładkie i zdrowe stopy powinna zostać sporządzona z 5 tabletek aspiryny, które wcześniej należy pokruszyć do postaci proszku. Następnie wystarczy połączyć je z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny.

W zależności od wielkości lub soczystości cytryny mikstura po przygotowaniu może okazać się za sucha. W takim przypadku można śmiało dolać do niej wody lub po prostu wycisnąć dodatkową połówkę cytryny. W efekcie mieszanka powinna mieć konsystencję „papki”.

Po sporządzeniu domowego produktu wystarczy nanieść go na skórę stóp i odczekać 20 minut. Po upływie czasu należy umyć stopy pod ciepłą wodą, a ich powierzchnię zetrzeć tarką lub pumeksem. Warto pamiętać także o jeszcze jednej ważnej rzeczy – rezultaty wymagają czasu i systematyczności. W związku z tym należy uzbroić się w cierpliwość i regularnie powtarzać zabieg.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł