stres - oznaki
unsplash_Christian Erfurt
Autor - 8 Marca 2020

Oznaki wskazujące na przeciążenie organizmu stresem. Warto je poznać

Stres ma zgubny wpływ na zdrowie człowieka. Powoduje problemy ze snem, zaburzenia odżywiania i wiele innych dotkliwych dolegliwości. Długotrwały stres może nawet doprowadzić do wystąpienia chorób przewlekłych, infekcji i problemów skórnych. Warto zapoznać się z najczęstszymi objawami wskazującymi na to, że organizm jest przeciążony z powodu stresu.

Stres to silne napięcie nerwowe, oddziałujące na cały organizm. Niestety często zdarza się, że nie potrafimy nad nim zapanować. Zmieniające się warunki codziennego życia powodują, iż coraz większa ilość osób żyje w bardzo szybkim tempie, tym samym narażając swoje zdrowie na szwank.

Stres wcześniej czy później odbija się na zdrowiu. Jego pierwsze objawy są niezauważalne, jednak gdy niepokój towarzyszy nam przez dłuższy czas, może dojść do poważnych problemów zdrowotnych. Organizm przeciążony z powodu stresu na różne sposoby sygnalizuje, że jest na skraju wyczerpania. Niemniej jednak niektóre objawy są nietypowe i łatwo je zbagatelizować.

Dziennikarz TVP ma problemy ze zdrowiem. Trafił do szpitalaDziennikarz TVP ma problemy ze zdrowiem. Trafił do szpitalaCzytaj dalej

Stres ma fatalne skutki dla zdrowia. Warto wiedzieć, jak rozpoznać skutki jego przeciążenia

Stres może mobilizować do działania lub działać zniechęcająco. Przewlekły stres ma niezwykle szkodliwe skutki dla zdrowia. Może np. zwiększać ryzyko udaru mózgu nawet o 50%, a ryzyko chorób serca o 40%. Cierpi na nim także odporność organizmu, przez co chory częściej zmaga się z infekcjami. Przewlekły stres przyczynia się także do obniżenia koncentracji, wytrzymałości psychicznej oraz kreatywności.

By rozpoznać, że nasze ciało jest już zbyt przeciążone silnym stresem, warto nauczyć się rozpoznawać podstawowe objawy. Gdy człowiek zmaga się ze stresem dłuższy czas, ciało zaczyna reagować bólem, który z czasem staje się coraz silniejszy. Boleć może m.in. głowa, kark, ramiona, barki, biodra, kolana, żołądek czy klatka piersiowa. Bólowi mogą towarzyszyć też inne dolegliwości, takie jak drętwienie rąk, biegunka czy kołatanie serca. W leczeniu dolegliwości skuteczne są techniki relaksacyjne połączone z farmakoterapią.

U osób zmagających się ze stresem często można zaobserwować, tzw. weekendowe bóle głowy. Jak twierdzą naukowcy z Washington University Headache Center, spadek poziomu stresu w dni wolne od pracy może wywołać migrenę. Silny stres powoduje również problemy ze snem. Gdy nie potrafimy poradzić sobie z bezsennością, należy zgłosić się do lekarza. Nadmiar snu także może być oznaką przewlekłego stresu i zbytniego przeciążenia organizmu.

Przewlekły stres może ponadto wpływać na metabolizm. Jest to bowiem związane z wysokim poziomem kortyzolu w organizmie. Badania naukowe dowodzą, że osoby zmagające się z nadmiarem kortyzolu we krwi podjadają więcej i zwykle wybierają pokarmy o dużej zawartości cukru i tłuszczu. Przewlekły stres i ciągłe zamartwianie się rujnuje zdrowie i sprawia, że normalne funkcjonowanie staje się niemal niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest zidentyfikowanie czynnika stresogennego i próba zredukowania go.

Dzisiaj grzeje: 1. Niebezpieczny nowotwór atakuje coraz młodsze osoby. Każdego roku diagnozowany jest u 13 tysięcy pacjentów

2. Masz dziecko? Mało kto o tym wie, ale można dostać ogromne sumy, trzeba zrobić jedną rzecz

Narastający niepokój, roztrzęsienie, ciągłe uczucie rozdrażnienia również mogą być wywoływane przez stres. Zmiany emocjonalne, nad którymi trudno zapanować, koniecznie powinny być konsultowane z lekarzem. Warto przyjrzeć się swoim emocjom, gdyż mogą być one czynnikiem skłaniającym do sięgnięcia po alkohol lub po narkotyki.

Typowymi objawami przewlekłego stresu są także wypadanie włosów i spadek libido. Jeśli widzimy u siebie jeden z tych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl znienacka zmienia ceny 300 produktów, przecieramy oczy. Wszystko przez zmianę przepisów
  2. Dziecko zmarło we własnym łóżku. Przyczyna śmierci 2-letniej dziewczynki przestrogą dla wszystkich rodziców
  3. Produkt, którego lepiej nie włączać do swojej diety. Profesor z Harvardu nazwał go czystą trucizną
  4. Lekarka zaatakowana przez więźnia. Napastnik miał przy sobie nóż
  5. Wyrzucanie pestek arbuza to duży błąd. Są one bowiem źródłem wielu cennych dla zdrowia składników
  6. Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakujące

Następny artykuł