Stres i jego wpływ na zdrowie
fot. pixabay.com/Inactive account – ID 1388843
Autor Karol Zaborowski - 13 Maja 2020

Może odpowiadać nawet za 70% naszych problemów zdrowotnych. Stres potrafi mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie

Stres jest naturalną reakcją naszego ciała, która pomaga nam sobie poradzić w wielu sytuacjach. O ile krótkotrwały stres działać może mobilizująco, to w momencie, gdy jesteśmy na niego wystawieni dłużej, staje się powodem wielu problemów ze zdrowiem.

Stres bywa naprawdę przydatny i w krytycznych sytuacjach pomaga wybrnąć nam z nie lada problemów. Bez wątpienia każdy z nas chociaż raz w swoim życiu będąc pod presją czasu, wykonał pracę, która normalnie zajęłaby mu o wiele dłużej.

O ile takie krótkotrwałe wystawienie na stres nie stanowi dla nas raczej zagrożenia, to w naszych czasach jedną z prawdziwych plag stał się właśnie ten gorszy, czyli przewlekły stres. Niestety jego wpływ na nasz organizm może być opłakany w skutkach, a jak podaje Medonet, według szacunków lekarzy, to właśnie nadmierny stres może opowiadać za aż 70% problemów zdrowotnych u pacjentów.

Choroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony PolekChoroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony PolekCzytaj dalej

Jak stres odbija się na naszym zdrowiu?

Stres wpływa zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. O jego całościowym wpływie na nasz organizm można by bez większych problemów napisać całą książkę, co też robi wiele osób, ponieważ jest to prawdziwy temat rzeka. Jednak jest kilka następstw nadmiernego stresu, których wiele osób w ogóle z nim nie łączy.

Jednym z nich jest ból kręgosłupa, na który uskarża się nawet 80% Polaków. Oczywiście może on być wywoływany również przez inne czynniki, takie jak siedzący tryb pracy, czy też małą ilość ruchu, ale według specjalistów, jedną z głównych przyczyn bólów kręgosłupa jest właśnie wystawienie na długotrwały i silny stres.

Warto też wspomnieć, że stres może w znacznym stopniu upośledzać nasz układ odpornościowy, przez co o wiele częściej chorujemy. Niestety to nie koniec, ponieważ nieprawidłowa praca układu immunologicznego może stanowić przyczynę powstawania niektórych typów nowotworów. Chodzi tu między innymi o raka piersi oraz szyjki macicy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Marcin Prokop: Żona gwiazdora skrywa wiele tajemnic, jedną z nich właśnie ujawnił

Kolejne miejsca na liście zajmują otyłość oraz szybsze starzenie się organizmu. Hormony i inne substancje uwalnianie na skutek stresu wpływają na funkcjonowanie wielu elementów w naszym ciele. Co ciekawe, sprawiają również, że mamy większą ochotę na słodkie i tłuste potrawy, co nie służy zachowaniu szczupłej sylwetki. Na domiar złego przyspieszają procesy starzenia się w naszym celu. Na szczęście według specjalistów odpowiednie metody relaksacyjne mogą odwrócić ten proces.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny
  2. Ma 70 lat, a wygląda góra na 30. Ciężko uwierzyć w widok ze zdjęcia, niesamowita uroda
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką

Następny artykuł