pies na stres
unsplash_Jamie Street
Autor - 14 Lutego 2020

Czy pies może mieć wpływ na stres w pracy? Wyniki badań są zaskakujące

Stres może działać mobilizująco lub deprymująco, jednak gdy się przedłużają lub jest wyjątkowo silny, ma fatalne skutki dla zdrowia człowieka i funkcjonowania jego organizmu. Wiedzą o tym ludzie, którzy muszą mierzyć się ze stresem każdego dnia w pracy. Jest jednak na to sposób. Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele mogą nam pomóc w pozbyciu się tego nieprzyjemnego stanu.

Stres bywa mobilizujący, gdy jednak towarzyszy nam dłużej, działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Współcześnie jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Przewlekły stres może skutkować osłabieniem układu odpornościowego lub zaostrzaniem objawów wielu chorób. Niewątpliwie jest on szkodliwy i sprawia, że nasza praca staje się mniej efektywna.

Nawet dobry stres, jeśli utrzymuje się zbyt długo lub pojawia za często, może prowadzić pogorszenia jakości naszej pracy. Naukowcy odkryli jednak antidotum na tą nieprzyjemną dolegliwość. Rozwiązaniem problemu jest istota, która merda ogonem i zawsze cieszy się na nasz widok.

Pilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lekPilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lekCzytaj dalej

Stres w pracy jest trudny do pokonania. Z pomocą naszych czworonożnych przyjaciół możemy znacznie obniżyć jego poziom

Każdy szef dbający o dobre samopoczucie i motywację swoich pracowników powinien zastosować pewną sprawdzoną metodę, która przybiegnie do nas na czterech łapach i niezależnie od ilości pracy poprawi nam nastrój. Jak wynika z najnowszych badań naukowych, pies pozytywnie wpływa na pracowników. Osoby, którym w miejscu pracy towarzyszy pies, są mniej zestresowane i bardziej zmotywowane. Jak twierdzą amerykańscy badacze, pozytywny wpływ obecności psów przenosi się także na pracowników, którzy nie przyprowadzili ze sobą zwierząt.

Jak podaje portal zdrowie.dziennik.pl, Randolph Barker z Virginia Commonwealth University przeprowadził obserwacje wśród 75 osób zatrudnionych w firmie produkcyjnej, która zezwala na przyprowadzanie zwierząt do pracy. Przez tydzień badał on poziom hormonów stresu w różnych porach dnia. Jednocześnie analizowano zaangażowanie i satysfakcję z pracy. Okazało się, że w ciągu dnia poziom hormonów stresu wyraźnie spadał w grupie pracowników mających psy, podczas gdy w przypadku grup bez zwierząt poziom stresu wzrastał.

Ponadto poziom stresu u właścicieli psów był znacznie wyższy w dniach, gdy ich ulubieńcy zostawali w domu w porównaniu z dniami, gdy towarzyszyli im w pracy. Warto wspomnieć, że pozytywny wpływ obecności psów przenosił się także na pracowników, którzy nie mieli ze sobą zwierząt. Jak się okazuje, przyprowadzanie ze sobą psów do pracy może pozytywnie wpłynąć na wszystkich członków firmy. Warto zatem zapytać szefa o możliwość pracowania w towarzystwie swojego pupila, gdyż możemy w ten sposób pomóc nie tylko sobie, ale i naszym współpracownikom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Siniaki, krwiaki, połamane kości i nieleczone choroby. Wyniki oględzin ciała Violetty Villas przerażają, tylko dla osób o mocnych nerwach

Następny artykuł