Stres łagodzony przez zapach jaśminu
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 15 Grudnia 2019

Roślina, którą każdy z nas powinien mieć w swoim domu. Pomaga pozbyć się stresu i poprawia jakość snu

Stres potrafi całkowicie rozstroić nasz organizm, zwłaszcza jeżeli jesteśmy na niego narażeni przez dłuższy czas. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele sposobów na radzenie sobie z nim i nawet rośliny doniczkowe, mogą okazać się pomocne.

Stres towarzyszy nam niemalże codziennie w mniejszym lub większym stopniu. Nie można go całkowicie wyeliminować ze swojego życia, ale krótkotrwałe pobudzenie wywołane właśnie przez stres jest dla nas korzystne. Problem pojawia się, gdy jest przez nas odczuwany praktycznie na okrągło.

Nadmiar stresu negatywnie wpływa na cały nasz organizm, dlatego też powinniśmy z nim walczyć na wszelkie możliwe sposoby. Często polecana jest medytacja, która ma uwolnić nas od natłoku myśli i dać chwilę na złapanie oddechu. Jednak wiele osób ma problem z ze znalezieniem nawet chwili czasu, aby odsapnąć, dlatego też ten sposób na radzenie sobie ze stresem powinien do nich trafić.

Nieoczywiste objawy świadczące o zbyt wysokim cholesterolu. Wystarczy przyjrzeć się swoim oczomNieoczywiste objawy świadczące o zbyt wysokim cholesterolu. Wystarczy przyjrzeć się swoim oczomCzytaj dalej

Roślina łagodząca stres i pomagająca na sen

Wiele roślin ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Najczęściej chcąc wykorzystać wszystkie ich zalety, pijemy różne herbaty, lub dodajemy je do ulubionych potraw. Jednak w tym wypadku chodzi o sam zapach wydzielany przez kwiaty, który łagodzi zszargane nerwy i pomaga nam szybciej usnąć.

Jaśmin, bo o nim mowa przykuwa uwagę nie tylko swoim wyglądem, ale właśnie przede wszystkim zapachem. Jak podaje portal 5minutdlazdrowia, jego nazwa pochodzi od perskiego słowa "yasmin", co oznacza dosłownie “dar od Boga”.

Niemieccy naukowcy w swoich badaniach wykazali, że zapach jaśminu pomaga nam się zrelaksować. Swoje badania przeprowadzili na myszach, które po podaniu zapachu tej rośliny stały się spokojniejsze i znacznie mniej aktywne. Wszystko dlatego, że jaśmin wzmacnia działanie neuroprzekaźnika o nazwie GABA, który ułatwia nam odpoczynek i wewnętrznie nas wycisza.

- Jaśmin może działać niczym środek uspokajający, nasenny, może także przynosić ulgę w stanach lękowych i pomagać w radzeniu sobie z agresją – stwierdził w „The Telegraph” profesor Uniwersytetu Ruhr, Hanns Hatt.

Postawienie w swojej sypialni jaśminy może nam pomóc uporać się z problemami podczas zasypiania. Dodatkowo dzięki temu przez całą noc jesteśmy nastawieni na jego dobroczynne działanie, a to sprawi, że powinniśmy być o wiele bardziej wypoczęci i zrelaksowani.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Rozenek już nie ukrywa BRATA. Pokazała zabójczo przystojnego mężczyznę, zostanie gwiazdą?
  2. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  3. Zioło, o którym wiele osób zapomniało. Jego właściwości są niesamowite
  4. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworem
  5. Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żył
  6. Trzymasz chleb w lodówce? Natychmiast go wyjmij, popełniasz karygodny błąd

Następny artykuł