Dzieci mogą zmagać się z dużym poziomem stresu. Kilka prostych ćwiczeń rozładuje ich emocje

stres techniki
pixabay.com/Pezibear
Autor Natalia Niewczas20.11.2020

Długotrwała ekspozycja na stres może mieć fatalny wpływ na zdrowie człowieka. Stresują się i dzieci, i dorośli, lecz sposób na rozładowanie negatywnych emocji będzie w obu przypadkach nieco inny. Najmłodszym przychodzą wówczas z pomocą proste techniki relaksacyjne (ćwiczenia oddechowe, napinanie i rozluźnianie mięśni) czy zdrowa dawka aktywności fizycznej.

Dla wielu osób epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 oznacza dodatkowy stres. Często dotyka on również dzieci.

Warto zadbać o to, by w tym trudnym czasie pociecha czuła się jak najbardziej komfortowo. Pomocne mogą okazać się proste techniki, które można wykonać w domowym zaciszu.

Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?Czytaj dalej

Techniki, dzięki którym dziecięcy stres pozwoli się odpędzić

Długotrwały stres bywa niszczycielski dla zdrowia człowieka. Prowadzi do problemów ze snem, powstawania lęków, nieprawidłowego żywienia (nawet braku apetytu), a także osłabienia układu odpornościowego.

W związku z powyższym warto zadbać o to, by możliwie jak najszybciej redukować stres. Przed jego negatywnymi skutkami należy chronić również najmłodszych. Techniki pozwalające ukoić dziecięce nerwy są łatwe do zastosowania, a jednocześnie mogą być wspaniałą przygodą i wyzwaniem dla pociechy.

Jak podaje portal onet.pl, w przypadku stresu u nieco starszych dzieci może sprawdzić się nawyk pisania pamiętnika. Przelewanie własnych myśli na papier potrafi działać oczyszczająco - wyrzucone na kartkę złe emocje można później symbolicznie zniszczyć.

Poziom stresu u dziecka obniżą również ćwiczenia fizyczne. Ruch poprawia pracę mózgu i jest świetną zabawą; w tym przypadku doskonale sprawdzi się spotkanie z rówieśnikami.

Bardziej wyciszającą propozycję na łagodzenie dziecięcego stresu stanowią kolorowanki odstresowujące. W ostatnim czasie zdobyły dużą popularność, przez co są łatwo dostępne; pokrywanie poszczególnych elementów rysunku kolorami wpłynie na obniżenie poziomu kortyzolu i adrenaliny (tak zwane “hormony stresu”) w organizmie.

Przydatne może okazać się również stosowanie ćwiczeń oddechowych. Głębokie oddychanie (na przykład z liczeniem do 10) może nie być jednak dla najmłodszych wystarczająco atrakcyjne. Warto urozmaicić wówczas ćwiczenie o dodatkowy element - na przykład poćwiczyć wpuszczanie i wypuszczanie powietrza do płuc, pozostając w zabawnej pozycji.

Dzisiaj grzeje: 1.Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
2.Nie żyje znany polski dziennikarz. Zmarł dzisiaj w nocy, wiadomość przekazał jego przyjaciel
3.Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datę

Wkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiWkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiCzytaj dalej

Rozluźnianie i napinanie mięśni to kolejna z powszechnych technik na odstresowanie. W tym przypadku równie ważna jest jednak kreatywność rodzica - z pewnością warto wykonywać ćwiczenie wspólnie i uatrakcyjnić je na przykład poprzez włączenie do ćwiczenia elementów zabaw.

Jeżeli stosowanie wyżej wspomnianych technik nie przynosi spodziewanych rezultatów, warto zasięgnąć fachowej opinii dziecięcego psychologa. Może okazać się, że problem wymaga leczenia pod okiem specjalisty.

Z ostatniej chwili: Szef GIS podał się do dymisji. W oświadczeniu zdradził powód swojej decyzjiZ ostatniej chwili: Szef GIS podał się do dymisji. W oświadczeniu zdradził powód swojej decyzjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zapadła decyzja. Przedłużają kontrolę na granicy. Luzowanie obostrzeń za granicą nie wchodzi w grę
  2. Policja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo syna
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Wpuścili kotkę do środka. Po kilku sekundach zorientowali się, jaki błąd popełnili
  7. Minister Edukacji właśnie przekazał, wszystko stanie się już wkrótce. Uczniów i nauczycieli czekają wielkie zmiany

Następny artykuł