stres możemy zmniejszyć za pomocą herbaty
unsplash_Kira auf der Heide
Autor - 31 Stycznia 2020

Doskonały sposób na walkę ze stresem. Dzięki niemu łączymy przyjemne z pożytecznym

Stres jest niewątpliwie czynnikiem, który znacznie utrudnia życie. Ludzie radzą sobie z nim na różne sposoby, jednak wielu z nas nie wie, jak duży wpływ na nasze samopoczucie ma ciepła herbata. Wyniki najnowszych badań mogą sprawić, że chętniej zaczniemy sięgać po herbatę.

Stres w większym lub mniejszym stopniu dopada każdego z nas. Dlatego też warto wiedzieć, jak można sobie z nim radzić. Co więcej, wiele sposób łagodzenia stresu naprawdę nie jest trudnych i wystarczy odrobina chęci, aby się wyciszyć po ciężkim dniu.

Herbata jest napojem, który Polacy uwielbiają. Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, przeciętny Kowalski konsumuje średnio kilogram herbaty rocznie. Jesteśmy pod tym względem zaraz za Rosjanami na drugim miejscu w kontynentalnej Europie. O właściwościach herbaty można mówić dużo, jednak wciąż zaskakują nas nowe odkrycia na jej temat. Ostatnie badania ujawniają kolejny fakt o jej zdrowotnych właściwościach.

Z ostatniej chwili: 500 osób w Polsce monitorowanych w kontekście koronawirusaZ ostatniej chwili: 500 osób w Polsce monitorowanych w kontekście koronawirusaCzytaj dalej

Stres jest przypadłością, z którą możesz sobie poradzić pijąc ciepłą herbatę

Dr. Malcolma Crossa i Ritę Michaels z City University of London przeprowadzili badanie, którego celem było odkrycie właściwości ciepłej herbaty. Badane były osoby zmagające się w codziennym życiu z dużą ilością stresu. Przez pewien czas codziennie wieczorem piły one kubek ciepłej herbaty. Badani obserwowali reakcję swojego organizmu. Dzięki badaniu doszli do wniosku, że już jedna filiżanka ciepłej herbaty może znacznie zredukować poziom stresu i wpłynąć korzystnie na nasze samopoczucie. Osoby, które wzięły udział w badaniu miały o 4 procent mniejszy poziom stresu od tych, które w tym samym czasie piły wodę. Sam rytuał parzenia herbaty przyczynia się do redukcji stresu.


Istnieją ponadto inne badania, które wykazały, że herbata z jednej strony uspokaja, z drugiej zaś ma właściwości pobudzające. Autor badań, Andrew Scholey, psychofarmakolog z Swinburne University of Technology w Melbourne w Australii twierdzi, że dzieje się tak, ponieważ herbata obniża poziom kortylozu, czyli hormonu stresu. Ponadto zielona herbata obniża ryzyko demencji i depresji. Po herbatę sięgamy bardzo często, niemniej jednak wciąż nie doceniamy jej zdrowotnych właściwości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwóch mężczyzn wzięło ślub w Zduńskiej Woli. Większość Polaków nie ma pojęcia o zaślubinach humanistycznych
  2. Mądre i odważne słowa Teresy Lipowskiej. Seniorzy nie mają dostępu do leków
  3. Ciągłe bóle głowy nie dawały mu spokoju. Okazało się, że w jej środku od 10 lat mieszka intruz
  4. Wczesne objawy cukrzycy. Nigdy ich nie lekceważ
  5. Pilna decyzja WHO. Ogłoszono stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym
  6. Uwielbiana gwiazda disco polo zagrożona wirusem z Chin? Zdruzgotani fani czekali na wiadomość i ją dostali

Następny artykuł