Sumplementy diety przebadane pod kątem składu
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 9 Stycznia 2020

Najpopularniejsze suplementy diety przebadane pod kątem składu. Producenci nas oszukują

Suplementy diety zyskują coraz większą popularność, a według reklam mogą nam pomóc dosłownie na wszystko. Niestety z przeprowadzonych niedawno testów wynika, że wielu producentów nie jest uczciwych względem swoich klientów.

Suplementy diety dosłownie zawojowały polski rynek i z każdym rokiem kupujemy ich coraz więcej. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to leki i przez co nie mają działań leczniczych, a mogą jedynie stanowić dodatek do naszej diety celem zapewnienia odpowiedniego zbilansowania. Jednak patrząc na reklamy niektórych środków, można odnieść nieco inne wrażenie.

Narodowy Instytut Leków przebadał 50 najpopularniejszych suplementów diety dostępnych w polskich aptekach. Celem testów było sprawdzenie, czy zapewnienia przekazywane przez producenta względem składu preparatów mają pokrycie w rzeczywistości. Niestety wyniki nie są najlepsze.

Objawy raka gardła. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniemObjawy raka gardła. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniemCzytaj dalej

Suplementy diety pod okiem specjalistów

Temat suplementów diety obecny jest już od jakiegoś czasu i można znaleźć wiele wypowiedzi zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy wprost uważają, że jest to jedynie kolejny sposób na wyciągnięcie od chorych pieniędzy, poprzez sprzedawanie im środków, które po prostu nie działają.

Narodowy Instytut Leków postanowił przebadać 50 najpopularniejszych suplementów, które można kupić w polskich aptekach. Jak podaje portal onet.pl, w badaniach sprawdzano, czy producenci są z nami szczerzy, jeżeli chodzi o zawartość deklarowanych substancji w oferowanych przez nich produktach.

Niestety wyniki nie są najlepsze, ponieważ aż 25% przebadanych środków miało deficyty lub braki substancji deklarowanych w składzie. Na szczęście w badaniach nie stwierdzono obecności żadnych zanieczyszczeń, jednak ich wyniki pokazują, że nie wszyscy producenci są do końca uczciwi.

W niektórych z suplementów znaleziono zaledwie 3% deklarowanej ilości substancji. Wedle ustaleń powinno to być minimum 90%. W innych przypadkach deklarowana ilość substancji zawartej w produkcie pokrywała się w kilkunastu, czy też kilkudziesięciu procentach. Wśród nich najlepiej wypadły preparaty z witaminą D, które zawierały jej 80%, jednak wciąż było jej mniej, niż powinno.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedno zdjęcie uratowało jej życie. Przez pewien szczegół dowiedziała się, że ma raka
  2. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  3. Z ostatniej chwili: Justin Bieber jest nieuleczalnie chory
  4. Krystyna Loska od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi. Cierpi na bardzo rzadką chorobę
  5. Wczesne objawy nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Pokonały ich choroby, które mogą zagrażać każdemu. Najwięksi aktorzy "M jak miłość", który przegrali najważniejszą walkę o życie

Następny artykuł