Padła propozycja limitu osób przy wigilijnym stole. Nowy projekt obostrzeń

Święta - propozycja limitu osób przy wigilijnym stole
unsplash.com/S&B Vonlanthen
Autor Barbara Bujar23.11.2020

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Rząd apeluje do Polaków, by w tym roku spędzili ten okres odpowiedzialnie i nie brali udziału w zgromadzeniach. W związku z tym planuje wprowadzić specjalne obostrzenia. Zgodnie z najnowszym projektem rozporządzenia, przy wigilijnym stole mogłoby usiąść maksymalnie pięć osób. Zasada nie obejmowałby członków tego samego gospodarstwa domowego.

Przebieg tegorocznych świąt Bożego Narodzenia wciąż stoi pod znakiem zapytania. Przedstawiciele rządu coraz częściej apelują jednak, by w związku z epidemią koronawirusa spędzić je wyłącznie w gronie najbliższych. Mówił o tym między innymi Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej.

- Chcę zaapelować, by w święta odbyły się spotkania w gronie małych rodzin, by nie przemieszczać się między miastami (...) Redukcja zakażeń w czasie świąt jest niezwykle ważna. Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które umożliwią ograniczenie przemieszczania się – przekazał Morawiecki.

Masowe badania przesiewowe już niedługo? Podano nazwy trzech województwMasowe badania przesiewowe już niedługo? Podano nazwy trzech województwCzytaj dalej

Obostrzenia w święta Bożego Narodzenia? Jest nowy projekt ustawy

Jak donosi Onet, apel Mateusza Morawieckiego poparł między innymi wicepremier Jarosław Gowin. Polityk zwrócił uwagę na polską gospodarkę, która wskutek świątecznego rozprzestrzenienia się koronawirusa mogłaby ulec znacznemu pogorszeniu.

- Te święta to czas nadziei, ale też test, od którego będzie zależeć, ile polskich firm przetrwa, ile rodzin uniknie dramatu utraty miejsc pracy – mówił w sobotę.

Obaj przedstawiciele rządu podczas swoich wystąpień kładli nacisk na „szczególnie kameralny” przebieg tegorocznych świąt. Informowali również o tym, że zalecenie może zostać uregulowane prawnie. Jak się okazuje, proces w tej sprawie już się rozpoczął. Do konsultacji ekspertów został oddany nowy projekt rozporządzenia.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, podczas tegorocznych świąt przy jednym stole wigilijnym będzie mogło usiąść maksymalnie pięć osób. Limit nie będzie jednak dotyczył osób dzielących wspólne gospodarstwo domowe. Po świętach – zdaniem rządu – sytuacja zacznie się stabilizować.

"Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań od 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie" - informuje wp.pl powołując się na projekt rozporządzenia opublikowany na rządowych stronach.

- W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Będziemy także stopniowo rozluźniać panujące restrykcje – podano w rządowym komunikacie cytowanym przez Onet.

Dzisiaj grzeje:
1.Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
2.Pilny apel Andrzeja Dudy do Polaków. Sytuacja jest dramatyczna
3.Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Objawy raka trzustki są często bagatelizowane. Co powinno wzbudzić naszą czujność?Objawy raka trzustki są często bagatelizowane. Co powinno wzbudzić naszą czujność?Czytaj dalej

Podobne obostrzenia są wprowadzane także w innych krajach europejskich. W Belgii limity obowiązują na co dzień – obywatele mogą zaprosić do swojego domu wyłącznie jedną osobę w danym momencie. Osobom samotnym przysługuje natomiast limit dwóch gości.

W święta Belgowie będą musieli również zmierzyć się ze ściśle określonymi restrykcjami. Władze już ostrzegają przed interwencjami służb, do których będzie dochodzić z powodu nieprzestrzegania obostrzeń.

Ministerstwo zdrowia/Facebook

Pożar w szpitalu w Szczecinie. Nie żyje pacjentPożar w szpitalu w Szczecinie. Nie żyje pacjentCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Nie zgadniecie, kto jest na zdjęciu. Dziś znają ją miliony Polaków, jako dziecko zwiedziła jedną z największych atrakcji doliny Wachau w Austrii
  2. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Adrian i Ilona z "Rolnik szuka żony" już wybrali imię dla zwierzęcej pociechy. Musiało spełnić jeden warunek, jest piękne
  7. Planujesz iść do galerii handlowej? Uważaj, na miejscu możesz spotkać nie tylko obsługę sklepów, nieoficjalne doniesienia mediów

Następny artykuł