szczepienia to porażka
unsplash.com/ Charles Deluvio
Autor Klaudia Gaicka - 5 Września 2020

Dr Grzesiowski komentuje program szczepień. "Kompletna porażka"

Szczepienia obejmą raptem 5,2 proc. populacji. Zdaniem eksperta to porażka, lecz winą za to nie obarcza Niedzielskiego. Polacy się wściekną, gdy dowiedzą się, kto stoi za brakiem odpowiedniej ilości szczepionek przeciwko grypie.

Szczepienia to w ostatnich miesiącach bardzo kontrowersyjny temat. Pomimo wielu głosów ekspertów o tym, że szczepienia są nie tylko bezpieczne, ale i niezbędne, wciąż sporo jest niedowiarków. Spór o potrzebę przeprowadzania szczepień szczególnie narósł w ostatnim czasie, kiedy to w laboratoriach na całym świecie panuje swojego rodzaju wyścig o to, kto pierwszy przygotuje skuteczny specyfik, który zabezpieczy nas przed koronawirusem.

Wraca nauczanie zdalne. Nauczyciel zakażony koronawirusemWraca nauczanie zdalne. Nauczyciel zakażony koronawirusemCzytaj dalej

Szczepinia nie będą dla wszystkich

Jak podaje portal Medonet.pl, Adam Niedzielski zaprezentował w czwartek strategię dotyczącą jesiennej walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Eksperci już od dawna trąbią o tym, jak dużym wyzwaniem dla resortu zdrowia będzie sezon infekcyjny. Ministerstwo również zdaje sobie z tego zdawać sprawę.

- Musimy się przygotować na pewną specyfikę warunków jesiennych. Strategia jest odpowiedzią na tę specyfikę - wyjaśniał Niedzielski podczas konferencji 3 września.

Zdaniem ministra głównym sposobem na bezpieczeństwo są działania prewencyjne. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie zasady DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki. Kolejnym ważnym elementem jest szczepionka przeciwko grypie, która mogłaby być później mylona z COVID-19.

- Mamy okres nakładania się zachorowań. Im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze jest to ryzyko nakładania się objawów, czy po prostu występowania grypy - powiedział Niedzielski.

Minister zapewnił, że rząd cały czas pracuje nad dostępem do szczepionki dla jak największej liczby Polaków.

- W tej chwili mamy potwierdzoną gotowość do dostawy blisko 1,8 mln szczepionek, pracujemy nad kolejnymi. Tak naprawdę mamy bardzo realną perspektywę na kolejne 200 tys. tak, żeby dobić do liczby 2 mln, co wydaje się, że już byłoby w stosunku patrząc na lata poprzednie i tak gwarancją wzrostu wyszczepialności w stosunku do tej, która była realizowana - podkreślił Niedzielski.

Do podawanej przez Ministra Niedzielskiego liczby zamówionych szczepionek przeciwko grypie negatywnie odniósł się immunolog i ekspert do spraw zakażeń, dr Paweł Grzesiowski.

- Bardzo to smutne 2 mln dawek = 5,2 proc. zaszczepionej populacji - to groteska - podsumował Grzesiowski.

Ekspert wskazuje, kto jego zdaniem, jest winny przyszłemu deficytu szczepień

Jego zdaniem 2 mln to o wiele za mało. W „Faktach po Faktach” programu TVN24 ekspert rozszerzył swoją opinię.

- Jeśli prawdą jest to, że do Polski dojdą tylko dwa miliony szczepionek przeciw grypie, to my w ogóle nie mamy co zaczynać programu szerokich szczepień. To dziesięciokrotnie mniej niż w rzeczywistości potrzeba - podkreślał.

Zdaniem eksperta potrzebujemy aż 20 mln dawek szczepionek. Grzesiowski uważa, że winę za obecny stan rzeczy ponosi nie kto inny, a poprzednik Niedzielskiego Łukasz Szumowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Powalające doniesienia dotyczące Łukasza Szumowskiego. Mało kto się spodziewał
2. Rząd znowu zmienił listę żółtych i czerwonych stref. Nowe obostrzenia będą obowiązywać już od jutra

- On na swoim stanowisku jest od kilku dni. Rządowe zamówienia szczepionek robi się najpóźniej na poziomie maja. W związku z tym, kto inny jest odpowiedzialny za niewykonanie tego działania, niepodjęcie przynajmniej próby zwiększenia dostaw szczepionek do Polski [...] Nie da się wyprodukować szczepionki przeciwko grypie w ciągu kilku dni, ona też nie rośnie na drzewach. Nie da się nagle wyznaczyć producentom nowych celów. Możemy zatem mówić o kompletnej porażce programu szczepień przeciw grypie, zanim ona się jeszcze pojawiła i zanim program ruszył - ocenił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomość z ostatniej chwili: Do Polski zbliża się wir Otylia. Nagłe załamanie pogody na weekend
  2. TVP przekazało tragiczną wiadomość. Niestety, był bez szans, nic się nie dało zrobić
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Kolejki ustawiają się już od wczoraj, niebywałe wydarzenie w Biedronce. Klienci przecierają oczy ze zdumienia

Następny artykuł