Szef KPRM właśnie poinformował o decyzji. Będą masowe szczepienia w Polsce

Szczepienia - przygotowania do masowego podania preparatu
pacjenci.pl
Autor Barbara Bujar11.01.2021

Narodowy Program Szczepień wchodzi w fazę masowego podania preparatu Polakom – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, który odniósł się do zarzutów zbyt wolnego tempa szczepień w kraju. Zapewnił, że do końca marca do Polski trafi 6 milionów dawek medykamentu, co pozwoli na zaszczepienie 3 milionów osób.

Rozpoczął się trzeci tydzień szczepień w Polsce. Choć medykament trafił już do blisko 200 tysięcy osób, wśród obywateli coraz częściej pojawiają się komentarze, że proces przebiega zdecydowanie zbyt wolno. Jak podaje Interia Wydarzenia, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej do zarzutów odniósł się szef KPRM, Michał Dworczyk.

- Mamy łącznie do Polski dostarczonych 1 mln 51 tys. dawek szczepionki, z tego do szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek – poinformował.

Szef KPRM: do końca marca zaszczepimy 3 miliony Polaków

Z danych, którymi podczas konferencji podzielił się Michał Dworczyk, wynika, że z tygodnia na tydzień szczepionka zapobiegająca zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 trafia do coraz większej ilości pacjentów. W pierwszym tygodniu – w okresie świąteczno-noworocznym – zaszczepionych miało zostać 50 tysięcy osób.

- W drugim tygodniu, który właśnie minął zaszczepionych zostało 150 tysięcy osób, a jednego dnia 50 tysięcy szczepień zostało wykonanych, co pokazuje, że system staje się coraz bardziej sprawny i coraz bardziej wydajny – stwierdził Dworczyk.

Odczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieOdczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieCzytaj dalej

Mówiąc o szczepieniach, szczególną uwagę szef KPRM poświęcił konieczności podawania dwóch dawek. W jego opinii wiąże się to poniekąd z wolniejszym tempem szczepień. Jak przekazał, 50 procent preparatów, które dotarły już do Polski, przechowywanych jest w Agencji Rezerw Materiałowych, by każdy pacjent, który otrzymał już pierwszą dawkę, był w stu procentach pewien, że dostanie drugą.

Kolejnym argumentem Dworczyka miał być sprawiedliwy podział szczepionek pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Jak zauważył, największą przeszkodą, która nie pozwala na szybsze szczepienia Polaków, jest „brak szczepionki”. Mimo to zapewnił, że do końca marca medykament zostanie podany grupie 3 milionów osób.

- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. I w tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia, ta kwestia nie ulega zmianie, a niektóre emocjonalne wypowiedzi w moim przekonaniu wprowadzają tylko moim zdaniem taką niepotrzebną niepewność – zaznaczył szef KPRM.

Dworczyk przypomniał, że w Polsce wciąż trwają szczepienia grupy zero. Osoby objęte pierwszeństwem mogą zgłaszać chęć przyjęcia substancji do 14 stycznia. Aby ułatwić proces szczepień i jak najszybciej rozszerzyć grupę pacjentów, rząd zdecydował się otworzyć dodatkowe punkty, w których podawany będzie medykament.

- Zdecydowaliśmy się uruchomić w sześciu największych miastach w Polsce, w szpitalach tymczasowych, które zostały tam przygotowane, dodatkowych punktów szczepień. W tych dodatkowych punktach szczepieni będą wyłącznie pracownicy medyczni, czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni– dodał Dworczyk cytowany przez Interię Wydarzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł