Szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą rozpocząć się już w grudniu. Rząd niedługo przedstawi szczegółowy program

Szczepienia na koronawirusa mogą rozpocząć się już w grudniu
pixabay.com/jarmoluk
Autor Barbara Bujar18.11.2020

Przełomowe informacje dotyczące szczepień. Dzięki finalizowaniu prac zagranicznych firm farmaceutycznych preparaty zapobiegające zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 mają pojawić się w Polsce jeszcze w tym roku. Wobec tego pierwsze szczepienia będą mogły się odbyć już w grudniu. Jak przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, szczegółowy plan w tej kwestii zostanie ustalony. Wiadomo już, że pierwszeństwem mają zostać objęci pracownicy medyczni i seniorzy.

Na tę wiadomość czekało wiele osób – szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce najprawdopodobniej rozpoczną się już w grudniu. W mediach pojawiła się także dobra wiadomość dla tych, którzy przyjmowaniu preparatu zapobiegającego zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 są całkowicie przeciwni – szczepienia będą dobrowolne.

Najnowsze informacje dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 przekazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Jak stwierdził, skorzystanie z nowo opracowanego preparatu nie będzie obowiązkowe dla Polaków, jednak rząd za pomocą kampanii profrekwencyjnej będzie ich do tego zachęcał.

Kolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczeniaKolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczeniaCzytaj dalej

Szczepienia przeciw COVID-19 już w grudniu? Wiceminister zdrowia komentuje

Proces przygotowywania się do szczepień w Polsce ruszył pełną parą. Według Dworczyka, już w najbliższych dniach zostanie sporządzony szczegółowy plan procesu. Choć kolejność grup społecznych, które będą mogły skorzystać z preparatu, zostanie dopiero ustalona, już wiadomo, że jako pierwsi taką możliwość otrzymają medycy, a zaraz po nich seniorzy.

Do sytuacji odniósł się także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak przekazuje Wirtualna Polska, potwierdził, że szczepionka może trafić do Polski jeszcze w tym roku, ponieważ wiele firm farmaceutycznych jest już na finiszu prowadzonych badań.

- (…) dużo firm już kończy badania nad szczepionką, więc za chwilę pojawią się rejestracje w światowych i europejskich komisjach ds. leków, a następnie będzie wysyp tych szczepionek – powiedział Kraska.

Wiceszef MZ przypomniał także o umowie, którą polski rząd zdecydował się podpisać z Unią Europejską. Z dokumentu wynika, że 8 procent zakupionych przez nią szczepionek trafi do naszego kraju. Będą to różne preparaty.

- W tej chwili Unia Europejska podpisała pięć-sześć umów z różnymi firmami na zakup szczepionek, więc najprawdopodobniej Polacy będą mieć możliwość skorzystania z kilku szczepionek. Ale oczywiście chodzi o to, byśmy zaszczepili się w miarę szybko – przekazał wiceminister cytowany przez WP Wiadomości.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscy
2.Kreacja Agaty Dudy pod mocnym ostrzałem. Internauci dopatrzyli się dwóch ukrytych przekazów
3.Ministerstwo Zdrowie przekazało wstrząsającą wiadomość. Najnowsza liczba zgonów wbija w fotel, absolutny rekord

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscyMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscyCzytaj dalej

Przypomnijmy, że jako pierwszy o finalizowaniu prac nad szczepionką poinformował koncern Pfizer. Przedstawiciele firmy wciąż utrzymują, że ich preparaty wykazują ponad 90 procent skuteczności. Podobną informacją podzielili się także reprezentanci koncernu Moderna. Skuteczność ich szczepionki została oszacowana na 94,5 procent.

Obie wskazane wyżej substancje powinny być podawane w dwóch dawkach. W Polsce za logistykę i dystrybucję dostępnych szczepionek będzie odpowiadał specjalny zespół, który – według Waldemara Kraski – ma zostać powołany przez Ministerstwo Zdrowia.

Mocne słowa ratownika medycznego. Mocne słowa ratownika medycznego. "Ten system nie działa"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagranie z Tatr jest hitem sieci. Poszli w góry, nagle ściągnęli spodnie i weszli na lód
  2. Do sprzedaży w Biedronce trafi nowoczesny sprzęt. Wspaniała okazja dla entuzjastów domowych porządków
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Różal zarzuca Świerzyńskiemu, że porzucił chorego konia. "Złotówki na jego leczenie nie przeznaczył"
  7. Nie żyje uczestnik „MasterChef Junior”. Miał tylko 14 lat, doszło do wielkiej tragedii

Następny artykuł