Wykonują nawet 150 tysięcy szczepień dziennie. Pod tym względem są zdecydowanym liderem na całym świecie

szczepienia Izrael
unsplash.com/ Sam Moqadam
Autor Natalia Niewczas30.12.2020

Rekordowa liczba szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu. Każdego dnia na szczepienie zgłasza się nawet 150 tys. pacjentów. Od niedzieli 20 grudnia w tym kraju zaszczepiło się 650 tys. obywateli.

W wielu państwach świata trwają szczepienia przeciw COVID-19. To jednak Izrael uplasował się na szczycie listy krajów z najwyższym wskaźnikiem wyszczepienia. W poniedziałek tamtejszy minister zdrowia Yuli Edelstein ogłosił, że łączna ilość zaszczepionych pacjentów w Izraelu zbliża się do pół miliona - zaledwie kilka dni później liczba sięgnęła 650 tys. obywateli.

Izrael liderem w szczepieniach przeciw COVID-19

Według informacji podawanych przez media już 7% społeczeństwa Izraela zostało zaszczepionych przeciw COVID-19. Akcja szczepień w tym kraju rozpoczęła się od grup podwyższonego ryzyka.

Jak podaje portal medonet.pl, pierwszeństwo do szczepień przeciw COVID-19 otrzymali przede wszystkim pracownicy służby zdrowia. Pierwsze dawki szczepionki otrzymali także pacjenci po 60 roku życia.

Już w czwartek 31 grudnia szczepienia mają otrzymać również nauczyciele. Co warto zaznaczyć, mimo wprowadzenia ograniczeń system edukacji w Izraelu w dużej mierze funkcjonował bez zmian.

Jeden SMS kosztował życie 2 dziewczynek. Wielka tragedia i przestroga dla wszystkichJeden SMS kosztował życie 2 dziewczynek. Wielka tragedia i przestroga dla wszystkichCzytaj dalej

Eran Segal, biolog z Weizmann Institute of Science, wierzy, że już niebawem w Izraelu dadzą się zauważyć pierwsze efekty akcji szczepień. Ocenia, że może to nastąpić już w przyszłym miesiącu, o ile Izrael utrzyma dotychczasowe tempo szczepień.

- Za dwa do trzech tygodni zaczniemy obserwować bardzo znaczący spadek poważnych przypadków wśród osób starszych i grup ryzyka, a potem oczywiście zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych - informuje Eran Segal.

Premer Benjamin Netanjahu również zabierał głos w sprawie akcji szczepień. Polityk nie traci nadziei na to, że do końca stycznia 2021 roku zaszczepi się ponad 2 mln obywateli Izraela, czyli ok. 25% społeczeństwa. Przedstawiony scenariusz zakłada jednak zachowanie ciągłości szczepień.

Według wiadomości izraelskiego Chanel 12 do czwartku do kraju ma dotrzeć łącznie ponad 3,8 mln dawek szczepionki. Pozwoli to na zaszczepienie niemal 2 mln pacjentów, uwzględniając wymagane dwie dawki specyfiku.

Wirusem SARS-CoV-2, jak podają media, na całym świecie zaraziło się już ponad 82 mln osób. Jednocześnie pandemia COVID-19 na świecie przyczyniła się do śmierci ponad 1,8 mln pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł