szczepienia ochronne są obowiązkowe
Fot. pixabay.com/ DarkoStojanovic
Autor Klaudia Gaicka - 29 Maja 2020

Coraz więcej osób unika szczepień ochronnych. Niepokojące statystyki

Szczepienia ochronne od 20 kwietnia znów są obowiązkowe. W zeszłym roku znów padł niechlubny rekord osób, które uchylały się od obowiązku szczepienia. Eksperci są zaniepokojeni.

Szczepienia ochronne wywołują w ostatnim czasie sporo kontrowersji. Szeroko pojęte dyskusje odbywają się przede wszystkim w mediach społecznościowych oraz na forach internetowych. Niepokojące są również dane udostępnione przez Państwowy Zakład Higieny. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich 10 lat (między 2010, a 2019 rokiem) liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepionek wzrosła ponad 10 razy.

Choroba wieńcowa jest bardzo niebezpieczna. W przypadku zauważenia pierwszych objawów należy zgłosić się do lekarzaChoroba wieńcowa jest bardzo niebezpieczna. W przypadku zauważenia pierwszych objawów należy zgłosić się do lekarzaCzytaj dalej

Szczepienia ochronne od 20 kwietnia ponownie są dostępne

Jak podaje serwis Medonet.pl, w ostatnim roku znów padł rekord. Portal przytacza dane publikowane przez NIZP-PZH, z których wynika, że w 2019 roku 48 609 osób uchylało się od szczepień ochronnych, jeszcze w 2010 roku było ich jedynie 3437. Wynika z tego, że 6 dzieci na 1000 w wieku do 19 lat nie zostało zaszczepionych.

Być może sytuacja zaognia się dodatkowo z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 bowiem Minister Zdrowia wstrzymał szczepienia na 30 dni. Bynajmniej nie miało miejsca z powodu jakiejkolwiek szkodliwości szczepionek, Łukasz Szumowski zdecydował się na ten krok, aby ograniczyć wizyty w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jednak już od 20 kwietnia szczepienia obowiązkowe znów funkcjonują. Ministerstwo Zdrowia wydało z tej okazji specjalny komunikat informacyjny. Dotyczy zaleceń wznowienia aktualnej bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia.

Mimo że w większości regionów naszego kraju liczba nowych zakażeń się stabilizuje, wielu rodziców wciąż ma wątpliwości. Obawiają się, czy aby na pewno przychodnie są już bezpiecznym miejscem dla ich pociech. Eksperci ostrzegają jednak, że jeżeli liczba unikających szczepienia będzie wciąż rosnąć, mogą do nas powrócić dawni wrogowie. Mowa o groźnych chorobach, które zostały już jakiś czas temu zażegnane prawie na dobre, np. ospa prawdziwa, błonica, czy pałeczka grypy.

Dzisiaj grzeje: 1. 16 lat czekała na postawienie diagnozy. Jej objawy były książkowe

2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Tym razem w kościele, pilny apel do wiernych

Internet pęka w szwach od medycznych teorii spiskowych, jednak nie warto dawać się zwariować. Najlepiej jest w tym wypadku zaufać licznym badaniom naukowym, które dotyczą szczepionek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gotujesz rosół na kurczaku? Nie zapominaj o triku naszych babć, dzięki niemu zmysł smaku orbituje
  2. Żona Łukasza Szumowskiego nie wytrzymuje. Chce ujawnić całą prawdę
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. W Sejmie przeszła bardzo ważna ustawa. W ostatniej chwili wprowadzono niezwykle istotną poprawkę

Następny artykuł