Szczepienie: bezinwazyjna metoda wynaleziona przez naukowców
pixabay_jarmoluk
Autor Damian Witoń - 22 Marca 2020

Czy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzyku

Szczepienie przeciwko niektórym chorobom wiąże się obecnie z koniecznością wykonania zastrzyku. Wiele osób bardzo źle znosi kontakt z igłą i bardzo się go obawia. Na szczęście, dzięki wynalazkowi amerykańskich naukowców niedługo nie będzie ona potrzebna.

Szczepienie ochronne najczęściej kojarzone jest z zastrzykiem. Dla niektórych z nas kontakt z igłą bywa szczególnie nieprzyjemny i bolesny. Panicznie boją się go zwłaszcza małe dzieci. Być może jednak w niedalekiej przyszłości szczepionki będą wyglądały zupełnie inaczej.

Nie żyje 11-letnia dziewczynka. Do tragedii doszło przez pastę do zębówNie żyje 11-letnia dziewczynka. Do tragedii doszło przez pastę do zębówCzytaj dalej

Szczepienie bez konieczności wykonania zastrzyku to już nie science-fiction

W 2007 roku National Institutes of Health zlecił grupie naukowców opracowanie bezigłowej szczepionki, która byłaby łatwa w podaniu. Na czele zespołu, który podjął się tego wyzwania, stanęła profesor Maria Croyle z University of Texas w Austin. To właśnie w jej głowie zrodził się pomysł, aby zamknąć żywe wirusy w twardej kapsułce. Jak podaje portal focus.pl, kobieta zainspirowała się filmem dokumentalnym poświęconym bursztynom i temu, jak w ich wnętrzu przez miliony lat może być przechowywane DNA owadów i innych żywych organizmów.

-To sprawiło, że zaczęliśmy myśleć o twardych cukierkach, jakie kiedyś robiła moja babcia. To był prosty pomysł, którego nikt wcześniej nie próbował. Zaczęliśmy więc testować różne formuły zawierające naturalne składniki, takie jak cukry i sole, i sprawdzać je pod kątem zdolności do tworzenia stałych przypominających bursztyn cukierków- opowiada profesor farmakologii

Pierwsze podejścia do zamknięcia bakterii i wirusów w poszczególnych substancjach czy materiałach kończyły się porażkami, ponieważ doprowadzały do ich unicestwienia. Zespół badaczy przeprowadził ponad 450 prób, zanim wreszcie osiągnął sukces. Naukowcy znaleźli w końcu odpowiednią substancję, a ponadto znacząco ją udoskonalili. Sami zajęli się procesem produkcyjnym szczepionki oraz podjęli się współpracy ze startupem, który ma pomóc im wprowadzić stworzony przez nich produkt na rynek.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennej

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

Innowacyjna szczepionka podawana ma być pacjentom w postaci cienkiego płatka, który rozpuszcza się na języku. Jej ogromnym atutem, poza oczywiście bezinwazyjną formą podania, jest także możliwość przechowywania i transportowania w temperaturze pokojowej. Maria Croyle twierdzi również, że nowoczesna szczepionka będzie stosunkowo tania w produkcji w porównaniu ze standardowymi. Być może zatem w medycynie szykuje się rewolucja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z czego wymutował koronawirus? Jest nagranie, eksperci wskazali straszne miejsce na mapie
  2. Sklep wymyślił, jak uniknąć osób kupujących na zapas. Wystarczy jedna kartka
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Następny artykuł