Szczepienia w centrach handlowych? Najnowsze plany mogą zaskoczyć wszystkich Polaków

szczepionka CH
unsplash.com/Michael Weidemann
Autor Natalia Niewczas01.01.2021

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług proponuje, by pacjenci mogli przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 w centrach handlowych. Zasugerowano utworzenie ogólnodostępnych punktów szczepień. ZPPHiU zwrócił się ze stosownym apelem do premiera Mateusza Morawieckiego.

Pierwsi pacjenci w Polsce przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19 w niedzielę 27 grudnia; tego dnia ruszył Narodowy Program Szczepień. Pierwszeństwo do przyjęcia szczepionki otrzymali pacjenci z grupy “0” uwzględniającej przede wszystkim medyków oraz ich rodziny. Polscy handlowcy proponują, by kolejne dawki można było podać w obiektach handlowych, deklarują wsparcie dla rządu.

Polscy handlowcy proponują, by szczepionkę można było przyjąć w centrach handlowych

Szczepionka w centrach handlowych być może stanie się rzeczywistością. Jak głosi komunikat opublikowany przez ZPPHiU w Internecie, bezpieczeństwo i zdrowie Polaków to wspólny cel.

- Pandemia wstrząsnęła nami i w bezprecedensowy sposób odmieniła naszą rzeczywistość, dlatego rozumiemy, że przyszedł czas, kiedy należy razem działać dla wspólnego dobra, jakim jest zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. W imieniu firm handlowych i usługowych zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług deklarujemy wsparcie w postaci udostępnienia naszych zasobów i infrastruktury na terenie centrów handlowych w celu zorganizowania ogólnodostępnych punktów szczepień - napisano w apelu opublikowanym na portalu next.gazeta.pl.

Apel został skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak podkreślają handlowcy, zaproponowane przez nich rozwiązanie wymaga starannego dopracowania na wielu płaszczyznach, co wynika również z samej specyfiki szczepionki przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech, która musi być przechowywana w odpowiednich warunkach.

Minister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechMinister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechCzytaj dalej

W komunikacie ZPPHiU odwołano się nawet do słów samego szefa rządu. Mateusz Morawiecki powiedział wówczas, że przyszłość naszego kraju w dużej mierze zależy od dalszego rozwoju epidemii.

- Uznaliśmy jednak, że tego typu deklaracja jest ważnym gestem na tym etapie ogólnokrajowych przygotowań do masowych szczepień (...). “Los gospodarczy Polski, nasza przyszłość, przyszłość następnych pokoleń jest uzależniona od tego, czy pokonamy koronawirusa” jesteśmy skłonni wesprzeć działania rządu z pełną mocą - głosi apel.

Szczepionka przeciw COVID-19 tuż po przeprowadzeniu szczepień u medyków zostanie podana osobom po 60 roku życia, mundurowym oraz pensjonariuszom DPS-ów i ZOL-i. Statystyki pokazują, że to właśnie ta grupa jest narażona na najcięższy przebieg choroby COVID-19.

Dnia 1 stycznia 2021 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 008 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jednocześnie resort potwierdził zgon 400 chorych na COVID-19 pacjentów.

Liczba ozdrowieńców w Polsce niedawno przekroczyła 1 mln. Łącznie od początku epidemii koronawirusa w naszym kraju z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 zmierzyło się ponad 1,3 mln pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł