Będą ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19? Jest komentarz ministra zdrowia

Szczepionka - ograniczenia
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar02.01.2021

Rząd planuje wprowadzenie benefitów dla osób po otrzymaniu szczepionki przeciw COVID-19 – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. To oznacza ograniczenia dla osób, które nie zdecydują się na szczepienie. Jak przyznał szef MZ, podobne działania planowane są w wielu krajach Europy.

Szczepionka zapobiegająca zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 jest – według Narodowego Programu Szczepień – darmowa, dwudawkowa i dobrowolna. Pacjenci, którzy się na nią zdecydują, będą mogli liczyć jednak na specjalne przywileje.

Minister zdrowia: rozważamy ograniczenia dla osób, które nie przyjmą szczepionki

Wprowadzenie benefitów dla zaszczepionych obywateli jest równoznaczne z wprowadzeniem ograniczeń dla grupy społeczeństwa, która nie przyjmie medykamentu. Jak podaje serwis internetowy Polsat News, o szczegółach najnowszych planów rządu mówił w rozmowie dla „Wprost” Adam Niedzielski.

Jak wspomniał minister zdrowia, w Polsce podobnie jak w wielu innych krajach europejskich mają zostać zwiększone benefity dla osób zaszczepionych. Rząd ma w planach zmiany dotyczące Internetowego Konta Pacjenta. Zgodnie z założeniem każda zaszczepiona osoba miałaby dostęp do swojego kodu QR w telefonie.

- I w razie potrzeby wydrukować, by choćby osoby niekorzystające ze smartfonów, mogły mieć go fizycznie przy sobie – tłumaczył.

Zacznie się już dziś, trzeba uważać. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla większości województwZacznie się już dziś, trzeba uważać. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla większości województwCzytaj dalej

Kolejną zmianą mają być uproszczenia, na jakie będą mogli liczyć zaszczepieni pacjenci. Jeżeli większość Polaków odmówi przyjęcia medykamentu, między innymi świadczenia medyczne będą obowiązywać ich na innych zasadach niż obywateli, którzy zdecydują się na szczepionkę.

- I my to też rozważamy. Na przykład tylko zaszczepieni będą mieć uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych. Nie dotyczy to oczywiście nagłych i krytycznych sytuacji – przekazał Niedzielski cytowany przez Polsat News.

Aby zachęcić Polaków do szczepienia się przeciw COVID-19 minister zdrowia zapowiedział kampanię, w którą zaangażują się między innymi sportowcy i celebryci. On sam także da przykład obywatelom i podda się szczepieniu. Zrobi to jednak zgodnie z obowiązującą kolejką.

- Jak zaszczepię się pierwszy, to będzie, że politycy pchają się bez kolejki. Jak się pierwszy nie zaszczepię, to znowu dam paliwo tym, którzy twierdzą, że to jest niebezpieczne i mam jakieś ukryte powody – skomentował.

Przypomnijmy, że w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 trwają od niedzieli 27 grudnia. Grupą „zero” objęci są między innymi medycy. Trzymając się zasad, Adam Niedzielski przewiduje, że uda mu się przyjąć medykament w okolicach wakacji.

- A wtedy temat szczepionek będzie już tak oklepany, że nie będzie popytu na to, żebym występował w towarzystwie igły przed kamerami – dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł