Osoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanie

szczepionka przeciwko COVID-19
własne
Autor Klaudia Gaicka02.01.2021

Nowe przeciwwskazanie dotyczące szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ekspertka tłumaczy, skąd wynika i dlaczego nie wykryto go wcześniej. Mowa o wstrząsie anafilaktycznym. Zespoły szczepienne powinny być przygotowane na taką ewentualność.

Nowe przeciwwskazanie dotyczące szczepionki na COVID-19. Jak podaje portal Pulsmedycyny.pl, o nowych wytycznych poinformowała dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH.

Nowe przeciwwskazanie dotyczące szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ekspertka tłumaczy

Pacjenci, u których odnotowano wcześniej wstrząs anafilaktyczny na składniki szczepionki przeciw COVID-19 lub po podaniu jej pierwszej dawki, nie powinny w się szczepić.

- Osoby, u których takie reakcje wystąpiły, nie powinny być szczepione przeciw COVID-19 ze względu na zbyt duże ryzyko wystąpienia tego ciężkiego działania niepożądanego. Taka wiedza wynikała z oceny badań klinicznych, na których podstawie szczepionka została dopuszczona do obrotu – wyjaśniła specjalistka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Warto mieć także na uwadze jakiekolwiek wcześniejsze wstrząsy anafilaktyczne. Mowa nie tylko tych poszczepiennych, lecz także tych, które wystąpiły po spożyciu pokarmu lub leczeniu danym medykamentem.

Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Czytaj dalej

– Wynika to z kilku ciężkich reakcji anafilaktycznych po podaniu szczepionki mRNA przeciw COVID-19 u pacjentów, którzy byli już szczepieni w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych – tłumaczy ekspertka.

W związku z niepokojącymi reakcjami organizmów pacjentów urzędy rejestracyjne błyskawicznie zareagowały. Eksperci przypominają zespołom szczepiennym, że te powinny być przygotowane na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta.

W badaniach klinicznych, przeprowadzonych na 44 tys. pacjentów (z czego blisko 22 tys. została podana szczepionka przeciwko COVID-19), nie stwierdzono ciężkich działań niepożądanych, może to jednak wynikać z tego, że w badaniu nie uczestniczyły osoby z historią anafilaksji w wywiadzie.

- Prawda jest taka – i to dotyczy każdej bez wyjątku szczepionki – że dopiero, gdy wprowadzamy szczepionkę na rynek i podajemy setkom tysięcy, a nawet milionom osób, jesteśmy w stanie wychwycić najrzadsze niepożądane działania – wytłumaczyła ekspertka.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł