Nagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariusz

szczepionka: problem
unsplash ThisisEngineering RAEng
Autor Klaudia Gaicka03.01.2021

Wkrótce w wielu krajach może zabraknąć szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Prezes BioNTech alarmuje. W wyniku działań władz Unii Europejskiej w wielu krajach mogą pojawić się poważne braki.

Od początku pandemii COVID-19 wszyscy oczekiwali szczepionki przeciwko pandemicznego wirusowi. Teraz kiedy jest już ona dostępna, przed światem jawią się zupełnie nowe problemy, związane z dystrybucją medykamentu.

Wkrótce w wielu krajach może zabraknąć szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2

Jak podaje portal Webniusy.pl, jeden z założycieli firmy BioNTech, która odkryła pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2., alarmuje. Wkrótce może zabraknąć szczepionek.

Wynika to z tego, że koncernowi nie współpracuje się dobrze z Unią Europejską. Jej władze bardzo długo zwlekały z decyzją o zakupie szczepionek. Dodatkowo pierwsze złożone zamówienie jest bardzo małe.

Tego rodzaju działania mogą wpłynąć na luki w wielu państwach Europy. Zdaniem prezesa sytuacja nie wygląda teraz najlepiej.

Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Czytaj dalej

– W tej chwili nie wygląda to dobrze – pojawia się dziura, ponieważ brakuje innych zatwierdzonych szczepionek i musimy wypełnić lukę własnym preparatem – mówi Ugur Sahin w rozmowie z „Der Spiegel”.

Ugur Sahin sądzi, że władze złożyły tak małe zamówienie, ponieważ cały czas czekały na zatwierdzenie innych preparatów. Warto zauważyć, że Stany Zjednoczone już w lipcu zdecydowały się na zamówienie 600 milionów dawek szczepionki BioNTech i Pfizer.

Tymczasem Unia Europejska czekała z decyzją aż do listopada i zdecydowała się na złożenie o połowę mniejszego zamówienia.

Aby wyjść naprzeciw nowo zaistniałym problemom, BioNTech zaproponowało uruchomienie nowej linii produkcyjnej szczepionek w Marburgu w Niemczech. Miałaby ona zostać uruchomiona w lutym i być źródłem 250 mln nowych dawek szczepionki już w pierwszej połowie 2021 roku.

Od początku pandemii na świecie zaraziło się 84,6 mln ludzi. Z tego 47,7 mln udało się wygrać walkę z chorobą, a dla 1,84 mln COVID-19 niestety okazał się śmiertelny. W Polsce zarażonych zostało już 1,31 mln osób. 1,06 mln wyzdrowiało, a 29 058 niestety zmarło.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

>

Następny artykuł