Nowe ustalenia w sprawie afery szczepionkowej. Powstanie specjalna komisja, która stanie przed ważnym zadaniem

Szczepionka - nowe ustalenia w sprawie WUM
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar03.01.2021

Pojawiły się nowe ustalenia w sprawie szczepionek podanych poza kolejnością. Rektor WUM zapowiedział, że powołał wewnętrzną komisję, którą pokieruje prof. Roman Smolarczyk. Zaprzeczył także, by wiedział cokolwiek o szczepieniu osób publicznych nieobjętych grupą „zero”.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odniósł się do sytuacji, w której szczepionka zapobiegająca zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 trafiła do osób publicznych. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień aktorzy i celebryci powinni jeszcze poczekać na swoją kolejkę (więcej TUTAJ).

Afera szczepionkowa: WUM przeprowadzi wewnętrzną kontrolę

Jak podaje Interia, retor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Zbigniewa Gacionga, wydał zarządzenie dotyczące nieprawidłowości w procesie organizowania i prowadzenia szczepień. Wynika z niego, że w placówkach jednostki zostanie przeprowadzona wewnętrzna kontrola, którą pokieruje kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej WUM prof. Roman Smolarczyk.

Podczas kontroli profesorowi towarzyszyć będą członkowie specjalnie powołanej komisji. W skład zespołu wejdą: kierowniczka Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Wydziału Lekarskiego WUM prof. dr hab. Alicja Wiercińska-Drapało oraz prodziekan ds. dietetyki, ratownictwa medycznego i zdrowia publicznego prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski.

Zarządzenie rektora, w którym poinformował o powołaniu komisji i przedstawił jej skład, zostało opublikowane w nocy z soboty na niedzielę na facebookowym profilu „Zum na WUM”

Nagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariuszNagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariuszCzytaj dalej

- (…) czekamy z niecierpliwością na wyniki prac komisji, pamiętając, że Rektor sprawuje nadzór nad zgodnością działań podmiotu leczniczego z przepisami prawa – napisali studenci prowadzący fanpage.

Według prof. Zbigniewa Gacionga za organizację i przeprowadzenie szczepień przeciw COVID-19 odpowiada nie WUM, ale „wybrana przez NFZ spółka Centrum Medyczne, w której WUM jest właścicielem”. W związku z tym rektor zwrócił się do przedstawiciela spółki.

- Zwróciłem się także do przewodniczącego rady nadzorczej spółki o podjęcie odpowiednich kroków mających na celu wyjaśnienie tej kwestii – przekazał rektor WUM cytowany przez Interię Wydarzenia.

Przypomnijmy, że do szczepień poza kolejnością przyznali się między innymi aktorka Katarzyna Janda i były premier Leszek Miller. Niedługo później wyszło na jaw, że medykament przyjęli także aktorzy Wiktor Zborowski i Maria Seweryn. Oboje pokusili się o komentarz w tej sprawie (więcej TUTAJ).

Łącznie spośród 450 dawek szczepionki przeciw COVID-19 18 trafić miało do osób publicznych znanych Polakom z dziedziny kultury i sztuki. Kontrolę w tej sprawie, która ma odbyć się w poniedziałek 4 stycznia, zlecił także minister zdrowia Adam Niedzielski.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

>

Następny artykuł