Brytyjczycy chcą testować szczepionki na dzieciach
pixabay.com
Autor Barbara Bujar - 4 Czerwca 2020

Kolejna faza testów szczepionki. Próby będą przeprowadzane na dzieciach

Szczepionka przeciw COVID-19 to wielka nadzieja na pokonanie wirusa. Pracują nad nią setki zespołów na całym świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca wynaleźli preparat, który przeszedł już pierwszą fazę badań. Teraz Brytyjczycy planują kolejną, tym razem w testach mają wziąć udział dzieci. Swoich obaw nie ukrywają rodzice.

Szczepionka, która ma być skutecznym narzędziem do walki z koronawirusem została opracowana przez naukowców z AstraZeneca oraz Uniwersytet Oksfordzki. Nie jest tajemnicą, że wiązane są z nim ogromne nadzieje. W pierwszej fazie testów brały udział wyłącznie osoby dorosłe, które poddały się temu dobrowolnie. Niektórzy z nich odczuli lekkie skutki uboczne, ale mimo to wszystko przebiegło zgodnie z planem. Teraz Brytyjczycy planują kolejny etap testów.

Cechy świadczące o wysokiej inteligencji. Nie wszyscy je przejawiająCechy świadczące o wysokiej inteligencji. Nie wszyscy je przejawiająCzytaj dalej

Szczepionka ma być testowana również na dzieciach

Jak podaje portal parenting.pl, brytyjscy naukowcy szukają ochotników do drugiej fazy eksperymentu, podczas której preparat zostanie podany grupie 10 260 osób. Tym razem nie będą to tylko dorośli. W testach mają wziąć udział również dzieci. Rodzice mogą zgłaszać swoje pociechy, ale robią to dobrowolnie. W zamian otrzymać mogą jedynie pakiet rutynowych szczepień dla dzieci, które podczas wizyty domowej wykona zespół prowadzący badania kliniczne. Naukowcy zapewniają również, że każdy nieletni będzie mógł, na prośbę rodzica, zrezygnować z badań na dowolnym etapie.

Opracowanie szczepionek to proces długofalowy i musi zostać przetestowany na jak największej ilości zróżnicowanych pacjentów. Przyznała to dr Ewa Augustynowicz.

- W przypadku COVID-19 na pewno ta ścieżka będzie przyspieszona, co nie zmienia faktu, że wszystkie fazy badań muszą się odbyć. Badania nad bezpieczeństwem szczepionek muszą być przeprowadzone bardzo pieczołowicie i muszą obejmować jak największe grupy pacjentów, ponieważ niektóre niepożądane działania poszczepienne występują bardzo rzadko, więc dopiero wtedy, kiedy preparat będzie podany odpowiednio dużej grupie osób, uzyskamy pełną wiedzę o ewentualnym ryzyku – jej słowa czytamy na parenting.pl

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. Przenigdy nie wyrzucaj szypułek od truskawek. Można je wykorzystać w spektakularny sposób, niesamowity efekt

Wśród zróżnicowanych pacjentów, w drugiej fazie testów mają znaleźć się również dzieci, mające od 5 do 12 lat. Według podanych informacji badania maja rozpocząć się po ponownym otwarciu brytyjskich żłobków i szkół. Sytuacja wywołała niepokój rodziców.

- Są to oczywiście bardzo osobiste decyzje, ale każdy musi zadać sobie pytanie: czy chciałbym później szczepionki dla swojego dziecka?" - tak wątpliwości rodziców skomentowała prof. Beate Kampmann, dyrektor centrum szczepionek w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Afera w mediach po ujawnieniu całej serii niesmacznych i skandalicznych praktyk Biedronki. Wściekli są nie tylko klienci
  2. Nie żyje 34-letni członek uwielbianego zespołu. Miał koronawirusa
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Wziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedzieć

Następny artykuł