Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości

Szczepionka przeciw COVID-19: sondaż wśród Polaków
pixabay.com/geralt
Autor Barbara Bujar04.09.2020

Szczepionka przeciw koronawirusowi wywołuje sporo kontrowersji. Zarówno w Polsce, jak i na świecie, na jej temat pojawia się wiele opinii. W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos uczestnicy mogli się nimi podzielić. Odpowiedzieli między innymi na pytanie dotyczące chęci wzięcia udziału w szczepieniu. Wyniki Polaków mówią same za siebie.

Szczepionka przeciw koronawirusowi to jeden z najbardziej wyczekiwanych leków ostatnich lat. Naukowcy pokładają w niej ogromne nadzieje i liczą, że pozwoli ona zapobiec trwającej od wielu miesięcy globalnej epidemii. Kiedy niektóre preparaty sa już w fazie testów na ludziach, społeczeństwo zgłasza coraz większe wątpliwości. W tym celu Światowe Forum Ekonomiczne zleciło przeprowadzenie specjalnego sondażu. Jedno z pytań, które przedstawiciele Ipsos zadali uczestnikom badania, dotyczyło chęci przestąpienia do szczepienia. Polska wypadła naprawdę słabo.

Ruszyło śledztwo w sprawie ogłoszenia pandemii. Poważne zarzuty wobec WHORuszyło śledztwo w sprawie ogłoszenia pandemii. Poważne zarzuty wobec WHOCzytaj dalej

Szczepionka przeciw koronawirusowi nie przekonuje Polaków. Blisko połowa nie chce przyjąć leku

Jak informuje Polsat News, sondaż dotyczący szczepionki przeciw COVID-19 przeprowadziła firma badawcza Ipsos na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF - World Economic Forum). Wzięło w nim udział prawie 20 tysięcy dorosłych z 27 krajów świata. Zbieranie odpowiedzi trwało od 24 lipca do 7 sierpnia. W końcu naukowcy podsumowali wszystkie zebrane odpowiedzi i mogli przedstawić je w statystykach. Zgodnie z nimi chęć do przyjęcia szczepionki zgłosiło 74 procent osób na całym świecie. Najbardziej entuzjastyczną grupą okazali się Chińczycy.

Obywatele kraju, w którym wybuchła epidemia koronawirusa, w trakcie sondażu odpowiedzieli niemal jednakowo. 97 procent z nich przyznało, że jeśli szczepionka pojawi się na rynku, na pewno będą chcieli z niej skorzystać. Mniej zalet dostrzegają w niej na pewno Francuzi, wśród których 41 procent zgłosiło brak zainteresowania. Podobna sytuacja miała miejsce na Węgrzech. Przyjęcie leku okazało się nieważne dla 44 procent respondentów. W Polsce wynik był inedtyczny.

Blisko połowa obywateli, czyli 44 procent Polaków nie ma zamiaru zaszczepić się przeciw COVID-19 - takim rezultatem zakończył się sondaż prowadzony przez Ipsos. Bardziej negatywnie nastawieni byli jedynie Rosjanie. Tam niechęć została zgłoszona przez 46 procent badanych. Najczęstszym argumentem okazały się obawy dotyczące skutków ubocznych. Eksperci bardzo martwią się takim nastawieniem.

Dzisiaj grzeje: 1.Wielki plan nowego Ministra Zdrowia. Co zamierza Adam Niedzielski?
2. Kościński: Naszym celem jest konsumpcja. Minister finansów ostro o obcięciu 500 plus, 13. i 14. emerytury

- Tak duży brak zaufania do szczepionek jest na tyle znaczący, że może zagrozić skuteczności wprowadzenia szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział szef działu kształtowania przyszłości zdrowia i opieki zdrowotnej w WEF, Arnaud Bernaert.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostało tylko kilka godzin. Wydano ostrzeżenie, wszystko wydarzy się już dziś po południu
  2. Skandaliczne sceny w polskim mieście. Obok stały dzieci. Mrozi krew w żyłach
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Pogoda dopisze grzybiarzom? Wiemy, jak będzie i gdzie warto wybrać się na borowiki, maślaki i inne dary lasu

Następny artykuł