Z ostatniej chwili: Europejska Agencja Leków podjęła pilną decyzję. Chodzi o szczepionkę przeciw COVID-19

Szczepionka Moderny dopuszczona do użycia
pacjenci.pl
Autor Barbara Bujar06.01.2021

Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia kolejną szczepionkę przeciw COVID-19. Na rynek trafił preparat opracowany przez firmę Moderna. Jest przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia.

W środę 6 stycznia media obiegła wiadomość o wpuszczeniu na rynek nowej szczepionki zapobiegającej zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Jak podaje Wirtualna Polska, jako pierwsza tę informację przekazała EMA (European Medicines Agency).

Szczepionka Moderny dopuszczona do użycia

Nad opracowaniem nowej szczepionki pracowali naukowcy amerykańskiego przedsiębiorstwa Moderna. Po przeprowadzeniu wszystkich badań klinicznych Europejska Agencja Leków zdecydowała się dopuścić preparat do użycia na terenie całej Unii Europejskiej.

Szczepionka Moderny – podobnie jak Pfizera – będzie podawana pacjentom w dwóch dawkach. Odstęp między szczepieniami, które będą polegać na wstrzykiwaniu w ramię, ma trwać 28 dni.

Jak przekazał szef EMA, Emer Cooke, preparat przeszedł wszystkie niezbędne badania, podczas których eksperci ocenili między innymi jego skuteczność. Po analizie wyników okazało się, że wynosi ona 94,1 proc.

Mały Leon potrzebuje operacji serca. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zupełnie zdrowe dzieckoMały Leon potrzebuje operacji serca. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zupełnie zdrowe dzieckoCzytaj dalej

Szczepionka przeciw COVID-19, którą opracowała Moderna, jest przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia. Z badań klinicznych wynika również, że mogą ją przyjmować osoby z chorobami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia. Skuteczność preparatu ma wynosić w ich przypadku 90,9 proc.

- Chodzi o pacjentów z takimi dolegliwościami jak: choroby serca, przewlekłe choroby płuc, otyłość, choroby wątroby oraz zakażenie wirusem HIV – czytamy na WP Wiadomości.

To kolejne tak duże wydarzenie związane ze szczepionką zapobiegającą zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Wcześniejszym było dopuszczenie do użycia preparatu firmy Pfizer. Przypomnijmy, że w Polsce szczepienia tym medykamentem trwają od 27 grudnia.

Za organizację i przebieg szczepień w Polsce, których zasady szczegółowo określono w Narodowym Programie Szczepień, odpowiada Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Adama Niedzielskiego. Od niedawna w grupie zero, która została objęta pierwszeństwem, oprócz medyków znajdują się także rodzice wcześniaków przebywających na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka.

- Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego – napisał Niedzielski na Twitterze (więcej TUTAJ).

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł