Chcesz zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? Tłumaczymy krok po kroku, jak to zrobić

szczepionka: procedury
unsplash Francisco Venâncio
Autor Klaudia Gaicka08.01.2021

Procedury dotyczące szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Zapisanie się jest bardzo proste. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić.

Już wkrótce szczepionka przeciwko COVID-19 ma być dostępna dla ogromnej części Polaków. Mowa o grupie zero, w której skład wchodzą między innymi seniorzy, służby mundurowe, czy nauczyciele.

Procedury dotyczące szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Zapisanie się jest bardzo proste

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że rejestracja na szczepienie będzie możliwa już od 15 stycznia. Zapisać się będzie można na kilka sposobów.

Możliwy jest bezpośredni zapis u swojego lekarza rodzinnego lub w punktach szczepień. Może także zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989) lub skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

Wraz z rejestracją na szczepienie pacjent otrzyma e-skierowanie. Nie trzeba posiadać jego numeru, potrzebny będzie jedynie nasz numer PESEL.

Masz problem z zaparowanymi okularami przy noszeniu maseczki? Wystarczy jeden prosty trikMasz problem z zaparowanymi okularami przy noszeniu maseczki? Wystarczy jeden prosty trikCzytaj dalej

Po rezerwacji otrzymamy wiadomość SMS o terminie i miejscu szczepienia. Podobną wiadomość przypominającą otrzymamy także dzień przed terminem. Co ważne, umawiane są od razu dwie wizyty, ponieważ konieczne jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki.

Jak podaje portal Abczdrowie.pl, po szczepieniu pacjent uzyska odpowiednie zaświadczenie oraz zapis w elektronicznej karcie szczepień.

Szczepienia odbywają się przede wszystkim w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących oraz centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że punkt szczepień będzie otworzony w każdej gminie. Dokładna lista placówek wraz z ich adresami ma pojawić się na stronach gov.pl po zakończeniu naboru. Ten jednak został przedłużony aż do 14 stycznia.

Warto wspomnieć jeszcze, jak wygląda sam proces szczepienia. Po zgłoszeniu do punktu wypełniamy ankietę i odpowiadamy na pytania dotyczące naszego zdrowia. W przypadku braku przeciwwskazań pacjent zostanie zaszczepiony, a po zabiegu będzie musiał odczekać 15-30 minut dla pewności, że ciało dobrze zareagowało na medykament.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł