Przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała ważną wiadomość. Chodzi o szczepionki

szczepionka komisja
unsplash.com/Hakan Nural
Autor Natalia Niewczas08.01.2021

Do krajów UE trafią kolejne dawki szczepionki przeciw COVID-19. Mowa o 300 mln dawek preparatu. Informacje w tej sprawie przekazała sama przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Potężna dostawa szczepionek przeciw COVID-19 ma trafić do krajów Unii Europejskiej. Dodatkowe 300 mln dawek preparatu oznacza, że ich całkowita pula zwiększy się do 600 mln dawek. O dostawie 300 mln dawek szczepionki od Pfizera i BioNTechu przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych.

300 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 trafi do krajów UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poruszyła temat dostawy szczepionek przeciw COVID-19 również podczas rozmowy z dziennikarzami. Jak mówiła, znaczna część szczepionek ma być dostępna dla obywateli już w II kwartale bieżącego roku.

- Jestem szczególnie zadowolona, że 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale - przekazała Ursula von der Leyen.

Jak podaje portal wprost.pl, Komisja Europejska prowadzi negocjacje dotyczące zakupu szczepionek. Oznacza to, że nie odpowiada jednocześnie za jej zakup. Po zakończeniu negocjacji każde z państw członkowskich UE dokonuje zakupu samodzielnie.

Ważne odkrycie naukowców. Podali, kto jest znacznie bardziej zagrożony na ciężki przebieg COVID-19Ważne odkrycie naukowców. Podali, kto jest znacznie bardziej zagrożony na ciężki przebieg COVID-19Czytaj dalej

To nie pierwszy kontrakt w sprawie szczepionek przeciw COVID-19 z firmą Pfizer i BioNTech. Komisja Europejska podpisała wcześniej umowę na zakup 200 mln dawek preparatu.

Ostatecznie pulę zwiększono wówczas do 300 mln dawek. Możliwość zapewnił zapis o rozszerzeniu zakupu o kolejnych 100 mln dawek, jaki znajdował się w umowie.

Preparat od firm Pfizer i BioNTech to nie jedyna szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków. Ostatnio do użycia dopuszczono również specyfik wynaleziony przez przedsiębiorstwo Moderna.

Szczepionki przeciw COVID-19 wykazują pewne różnice, jak i podobieństwa. Oba preparaty należy przechowywać w niskiej temperaturze: specyfik od Pfizera i BioNTechu wymaga temperatury nie wyższej niż -70 stopni Celsjusza, a od Morderny tylko -15 stopni Celsjusza.

Obie szczepionki należy podać w dwóch dawkach. Różni je jednak odstęp wskazany między podaniem pierwszej z nich, a kolejnej. W przypadku preparatu firm Pfizer i BioNTech zaleca się odstęp 3 tygodni, podczas gdy przyjęcie poszczególnych dawek szczepionki Moderny powinny rozdzielać 4 tygodnie.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł