Szczepionka przeciwko HPV objęta refundacją
fot. wikimedia.org/Sgt. Christopher Jones
Autor Karol Zaborowski - 8 Grudnia 2019

Szczepionki przeciwko HPV zostaną objętę refundacją. W aptekach wciąż są niedostępne

Szczepionka przeciwko HPV nie należy do szczepień obowiązkowych, jednak w ostatnim czasie na całym świecie zarejestrowano olbrzymi wzrost zapotrzebowania na taki właśnie specyfik. W Polsce wciąż jest ją niezwykle trudno dostać.

Szczepionka przeciwko HPV chroni nas przed brodawczakiem ludzkim, który jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet. To właśnie ten wirus odpowiada za większość diagnozowanych raków szyjki macicy. Minister zdrowia przedstawił nowy plan walki z chorobami nowotworowymi, który zawiera właśnie powszechność szczepień przeciwko temu patogenowi.

- W strategii jest zapisane to, o co postulowały środowiska od dawna, a część krajów już to wprowadziło, szczepienia na HPV dla dziewczynek. HPV to wirus, który wywołuje raka szyjki macicy i raka głowy - stwierdził Łukasz Szumowski.

Poród jak z sennego koszmaru. Prawda o polskich porodówkachPoród jak z sennego koszmaru. Prawda o polskich porodówkachCzytaj dalej

Szczepionka przeciw HPV objęta refundacją

Wedle założeń ministra refundacja na szczepionkę przeciwko HPV ma obowiązywać od 2021 roku. Będzie ona dotyczyć wszystkich dziewczynek powyżej 9. roku życia. Według specjalistów takie działanie w perspektywie kilku dekad powinny w znacznym stopniu ograniczyć ilość zachorowań na raka szyjki macicy, a także inne nowotwory wywoływane przez brodawczaka ludzkiego.

Przez wiele lat szczepionka przeciwko HPV nie była objęta refundacją, a jej cena nie pozwalała wielu osobom na skorzystanie z niej. Jednak teraz problemem jest zupełnie coś innego, a mianowicie dostępność preparatów na polskim rynku.

Wszystko dlatego, że podmiot odpowiedzialny poinformował o czasowym zmniejszeniu dostępności szczepionek Gardasil i Gardasil 9 w Polsce. Jak podaje portal abczdrowie, wynika to ze znacznego wzrostu zapotrzebowania na te szczepionki na całym świecie, przez co do niektórych państw trafia ich aktualnie, mniej niż powinno.

Jednak firma wciąż jest zobligowana, aby dostarczyć na nasz rynek odpowiednią ilość szczepionek i już w I kwartale 2020 roku, trafią do nas preparaty, które umożliwią dokończenie schematu szczepień z 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cichy zabójca, który jest bardziej szkodliwy niż otyłość. Dotyka zarówno młodszych, jak i starszych
  2. Oszustka przez lata miała podpisaną umowę z NFZ. Teraz musi oddać 100 tysięcy złotych
  3. Produkty zawierające najwięcej chemii. Lepiej uważać podczas zakupów
  4. Czarny bez na grypę i przeziębienie. Co o babcinym sposobie mówią badania naukowe?

Następny artykuł