Ksiądz podczas mszy wypowiedział kontrowersyjne słowa o szczepionce. Teraz przeprasza, ale prawdopodobnie nie uniknie kary

szczepionka: stanowisko KK
unsplash Karl Fredrickson
Autor Klaudia Gaicka09.01.2021

Nieprawdopodobna słowa dotyczące szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Proboszcz odcina się od opinii rezydenta i informuje o konsekwencjach, które będzie musiał on ponieść za swoje słowa.

Nieprawdopodobna teoria dotycząca szczepionki przeciwko COVID-19. Słowa, które padły z ust duchownego, zaszokowały wiernych. Do tych nieprawdopodobnych wydarzeń doszło w woj. lubuskim, w stolicy województwa - Gorzowie Wielkopolskim.

Nieprawdopodobna słowa dotyczące szczepionki przeciwko koronawirusowi. Proboszcz odcina się od opinii rezydenta i informuje o konsekwencjach

Jak podaje portal TVN24, w czasie mszy świętej odprawionej w święto Trzech Króli doszło do niedopuszczalnej wypowiedzi jednego z duchownych.

Rezydent w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim ks. Piotr Krysztofiak wypowiedział się na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

- Wszystkie obecnie produkowane szczepionki na COVID-19 zostały wytworzone z wykorzystaniem ciał dzieci pochodzących z aborcji. Módlmy się za naukowców, aby wynaleźli szczepionkę niebudzącą kontrowersji moralnych - powiedział ksiądz podczas mszy transmitowanej w telewizji oraz w mediach społecznościowych.

Szkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneSzkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneCzytaj dalej

Wypowiedź rezydenta skomentował probosz parafii. Przeprosił za słowa kapłana i zaznaczył, że sam popiera stanowisko Kościoła Katolickiego, który zachęca do szczepień.

- Co mogę powiedzieć? Po prostu przepraszam za tę niejednoznaczność w tej wypowiedzi. Kościół nie zabrania szczepienia się, wprost przeciwnie. To jest teraz chyba jedyny sposób, aby tę pandemię opanować i wrócić jak najszybciej do normalności – wyjaśnił proboszcz ks. Bogusław Kaczmarek.

Na pytanie, czy zdecydowanie odcina się od tej wypowiedzi, potwierdził. Poinformował także o konsekwencjach, które zostały wyciągnięte względem księdza.

- Zdecydowanie tak. Ksiądz został pouczony o kwestii stosowności tej wypowiedzi. Będzie też miał zakaz publicznych wystąpień - dodaje ks. Kaczmarek.

Aktualnie rezydent został odesłany na przymusowy urlop. Stanowisko Episkopatu Polski oraz Watykanu jest spójne. Obie instytucje zapewniają, że katolicy mogą się szczepić wszystkimi dostępnymi i dopuszczonymi preparatami.

- Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień – określił bp prof. Jacek Grzybowski, jeden z ekspertów ds. bioetycznych KEP.

Co ważne, Prymas Polski abp Wojciech Polak i część biskupów już zadeklarowała, że się zaszczepią, kiedy tylko będzie to możliwe.

- Oczywiście każdy podejmie decyzję w sposób wolny i odpowiedzialny. Ja się zaszczepię, w trosce o zdrowie własne i innych – tłumaczy prymas Polski.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

</

Następny artykuł