Ważne informacje na temat szczepionek. Kiedy otrzymają je osoby spoza listy priorytetowej?

szczepionka: termin
pixabay
Autor Klaudia Gaicka10.01.2021

Kiedy szczepionka będzie dostępna dla osób spoza grup pierwszeństwa? Znamy odpowiedź konsultanta krajowego ds. medycyny rodzinnej. Ekspertka oszacowała, że populacyjne zastosowanie szczepionki ma szansę zacząć się pod koniec II kwartału.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało już prawie 200 tys. osób. Nadal jednak nie jest ona dostępna dla wszystkich.

W pierwszej kolejności, wraz z datą 27 grudnia, szczepienia zaczęły otrzymywać osoby z grupy 0. Mowa przede wszystkim o personelu medycznym.

Kiedy szczepionka będzie dostępna dla osób spoza grup pierwszeństwa

Jak podaje portal Polsatnews.pl, wkrótce mają jednak ruszyć szczepienia na większą skalę. Od 15 stycznia możliwa będzie rejestracja seniorów.

- Zapisy dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. Będą one mogły zarejestrować się na szczepienie albo korzystając z infolinii NFZ 989, albo przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub po prostu dzwoniąc do punktu szczepień – wytłumaczyła konsultantka krajowa.

Zakrzepica żylna jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia. Przedstawiamy objawy, których nie wolno lekceważyćZakrzepica żylna jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia. Przedstawiamy objawy, których nie wolno lekceważyćCzytaj dalej

Wielu z nas, nienależących do seniorów, zastanawia się, kiedy i na jakich zasadach, może liczyć na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

Z informacji od konsultanta krajowego ds. medycyny rodzinnej wynika, że pacjenci spoza grupy zero i części grupy pierwszej nie będą objęci automatycznym e-skierowaniem. Wystawiać je będzie lekarz POZ.

- Dopiero gdy zrealizujemy szczepienia osób w wieku powyżej 60 lat, pojawi się kwestia wystawienie skierowania przez lekarza POZ - zapowiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Ekspertka oszacowała, że populacyjne zastosowanie szczepionki ma szansę zacząć się pod koniec II kwartału.

W I kwartale w naszym kraju dostępnych ma być 5,9 dawek szczepionki. Wystarczą one na zaszczepienie 2,95 mln pacjentów.

W grupie 0 jest w przybliżeniu 700 tys. osób, z kolei w grupie pierwszej już aż ponad 11 mln.

- Kiedy dojdziemy do szczepień powszechnych, zależy przede wszystkim od tego, jakie ostatecznie dostawy szczepionek otrzymamy, a także, jaki odsetek seniorów będzie chciał się szczepić i jak szybko to zrobimy. Moce przerobowe mamy na blisko 4 mln szczepień miesięcznie. Samych seniorów powyżej 70 lat mamy ponad 3 mln – wyjaśniła.

Zdaniem ekspertki już w II kwartale powinniśmy mieć do czynienia ze sporym wzrostem ilości szczepień.

- Przy dostawach zapewniających wykorzystanie pełnych mocy punktów szczepień szacuję, że grupa druga ma szanse na szczepienie już w czerwcu – informowała.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł