Prezes Centrum Medycznego WUM przerażona. Wydała specjalne oświadczenie, w którym przedstawia swoją wersję wydarzeń

Szczepionka - oświadczenie prezes WUM
East News/Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 10.03.2020. Warszawski Uniwersytet Medyczny. W zwiazku z zagrozeniem koronawirusem rektor uczelni wydal zarzedzenie dwolujace miedzy innymi wyklady, konferencje, imprezy i przyjazdy gosci z zagranicy.
Autor Barbara Bujar10.01.2021

Ewa Trzepla odniosła się do afery szczepionkowej. W jej opinii medykament został podany między innymi osobom publicznym, by nie zmarnowała się ani jedna dawka. Dla personelu ważne było także wypromowanie szczepień. „Uczyniono ze mnie tak zwanego kozła ofiarnego” – napisała w oświadczeniu była już prezes WUM.

Podanie szczepionki przeciw COVID-19 osobom spoza grupy zero nie przeszło bez echa. Jak podaje serwis internetowy TVN24, do sytuacji odniosła się także była prezes Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego doktor Ewa Trzepla. Kobieta została odwołana ze stanowiska na krótko po aferze – 4 stycznia.

- Uczyniono ze mnie tak zwanego kozła ofiarnego i doszło do zamachu na moje dobre imię – napisała, zaznaczając, że ucierpiało także dobre imię WUM oraz wielu osób z dziedziny kultury i sztuki.

Afera szczepionkowa. Prezes WUM zabrała głos

Jak zaznaczyła Ewa Trzepla, Centrum Medyczne WUM zostało wyznaczone przez NFZ do przeprowadzania szczepień zapobiegających zakażeniu koronawirusem. Pierwsi pacjenci mieli zostać przyjęci 4 stycznia, wcześniej placówka otrzymała jednak dodatkowe szczepionki z Agencji Rezerw Materiałowych.

- W dniu 24.12 2020 otrzymaliśmy telefon z ARM o przyznaniu nam nieplanowanych szczepionek z terminem szczepienia do 31 grudnia 2020 r. ze względu na ryzyko przeterminowania tych szczepionek. Zgodziliśmy się na najmniejszą ilość 75 dawek ze względu na brak przygotowania procedur szczepienia – relacjonowała.

Odczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieOdczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieCzytaj dalej

Kolejne połączenie telefoniczne miało zostać wykonane w niedzielę 27 grudnia, kiedy w Polsce odbyły się pierwsze szczepienia. Tym razem do Ewy Trzepli zadzwonił przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia, który poinformował ją o „konieczności zwiększenia liczby szczepionek do 450 dawek do szybkiego, priorytetowego wykorzystania”.

Wszystkie dawki miały zostać otrzymane wraz ze zgodą na podanie ich pacjentom spoza grupy zero. Według byłej prezes WUM miały to być między innymi osoby z rodzin lub znajomi medyków. Najważniejsze było, by nie dopuścić do przeterminowania ani jednej dawki, a przy okazji wypromować szczepienia.

- Koordynatorka dzwoniła do pracowników, ściągając ich z urlopów. Powiadomione były pielęgniarki Izby Przyjęć Szpitala CSK, powiadamialiśmy naszych pacjentów o możliwości zaszczepienia. Jako naszego wieloletniego pacjenta zaprosiliśmy także aktora ze świata kultury, który dalej informował kolegów ze swojego środowiska leczących się na Banacha. Zgłoszenia chętnych do zaszczepienia wysyłane były na adresy mailowe zamieszczone na stronie internetowej CM WUM i Ministerstwa Zdrowia. Zrodził się pomysł, aby znane osoby świata kultury zostały ambasadorami akcji szczepień. Władze WUM zamieściły taką informację w mediach – przyznała.

W „trybie nagłym” w CM WUM miało zostać zaszczepionych około 300 osób z grupy zero, dokładnie określonej w Narodowym Programie Szczepień, oraz 150 pacjentów spoza niej. Dlaczego do placówki trafiło tyle szczepionek – tego nie wiadomo nadal. Wbrew temu, co zapisała Ewa Trzepla w swoim oświadczeniu, Wirtualna Polska miała dotrzeć do korespondencji pomiędzy nią a przedstawicielami Agencji Rezerw Materiałowych, z której wynika, że sama prosiła o zwiększenie liczby dodatkowych dawek medykamentu z 75 do 450.

- Dzień dobry. W nawiązaniu do rozmowy proszę o zmianę zamówienia na dostawę szczepionek na COVID-19 z liczby 75 na 450 dawek do wyszczepienia w dniach 29 do 31 grudnia 2020. Dostawa ma dotrzeć do Centrum Medycznego WUM ul. Nielubowicza 5 w Warszawie. Proszę potraktować sprawę jako pilną. Oczekujemy odpowiedzi – miała napisać w mailu, którego data wskazuje na 28 grudnia 2020 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł