Czym różnią się szczepionki Moderny, BionTechu i Pfizera? Wyjaśniamy szczegóły

szczepionka różnice
unsplash.com/ Daniel Schludi
Autor Natalia Niewczas07.01.2021

Obie szczepionki przeciw COVID-19 dopuszczone przez Europejską Agencję Leków wykorzystały w badaniach metodę opartą na mRNA wirusa. Różni je jednak sposób przechowywania i dystrybucji. Podczas gdy preparat będący owocem współpracy firm Pfizer i BioNTech do zachowania swych właściwości wymaga temperatury -70, w przypadku tego opracowanego przez Modernę temperatura może być znacznie wyższa.

Obecnie do szczepionek zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków należą dwa preparaty: jeden z nich wspólnie opracowały firmy Pfizer i BioNTech, drugi - przedsiębiorstwo Moderna. Łączy je metoda, jaką użyto do opracowania specyfiku, oparta na mRNA wirusa. Specyfik zawiera fragment mRNA patogenu posiadający informację o białku, które organizm pacjenta ma zneutralizować.

Różnice między szczepionkami przeciw COVID-19 dotyczą głównie sposobu przechowywania

Metoda opracowania szczepionki i konieczność podania dwóch dawek preparatu to jedne z niewielu łączących je cech. Różnice między preparatami od Pfizera i BioNTech a Moderny dotyczą przede wszystkim sposobu przechowywania i wskazań uwzględniającychtemperaturę.

Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl, do zachowania wszelkich właściwości szczepionce od Moderny wystarczy przechowywanie w temperaturze -15 stopni Celsjusza. Tymczasem preparat od Pfizera i BioNTechu wymaga umieszczenia w temperaturze co najmniej -70 stopni Celsjusza.

Kolejna z różnic uwzględnia samo wykorzystanie szczepionek po ich rozmrożeniu. Właściwie przechowywana szczepionka od Moderny po rozmrożeniu zachowuje swe właściwości do ok. miesiąca.

Lekarze ostrzegają przed nowym powikłaniem po COVID-19. Tym razem dotyczy kobietLekarze ostrzegają przed nowym powikłaniem po COVID-19. Tym razem dotyczy kobietCzytaj dalej

Tego samego nie można jednak powiedzieć o szczepionce of Pfizera i BioNTechu. Opracowany przez firmy preparat należy wykorzystać w ciągu maksymalnie 5 kolejnych dni po rozmrożeniu.

Różnią się także same zalecenia co do odstępu czasowego pomiędzy podaniem poszczególnych dawek szczepionki. Moderna zaleca, by podanie pierwszej dawki oddzielał od podania drugiej czas 4 tygodni; w przypadku preparatu Pfizera i BioNTechu zaleca się czas 3 tygodni.

Moderna to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Cambridge, Massachusetts. Zostało założone w 2010 roku; Moderna koncentruje się na opracowywaniu leków oraz szczepień wykorzystujących informacyjne RNA.

Szczepionkę przeciw COVID-19, na której wykorzystaniu obecnie opiera się Narodowy Program Szczenień w Polsce, opracowali członkowie amerykańskiego koncernu Pfizer oraz niemieckiego przedsiębiorstwa BioNTech. Pfizer założono w 1849, podczas gdy BioNTech - w 2008.

Trwa Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Pierwszeństwo do przyjęcia preparatu otrzymali przedstawiciele zawodów medycznych. Następni w kolejce do zaszczepienia są między innymi chętni seniorzy oraz mundurowi.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł